Ескалація конфлікту на Азовському морі і введений у зв’язку з цим воєнний стан несе для українського АПК загально-транспортні, цінові, юридичні та інші ризики. Про це на своєму Facebook написав Максим Мартинюк, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства.

За його оцінками, основний блок ризиків — в рибній галузі. І хоча ступінь цих ризиків лишається невизначеним, Мартинюк акцентує, що Азовське море генерує чималу частину вилову і це вимагає збереження стабільного і зрозумілого режиму риболовства в його водах.

Вчора рибалкам в якості перестороги було рекомендовано повернутися в порт, але жодних юридичних заходів до них не застосовувалось.

Існує ризик повторення агресивних дій Росії у Керчеській протоці. Як наслідок — обсяги перевалки зерна через Маріуполь та Бердянськ можуть бути скорочені, а потоки перенаправлені в Одеські порти. Хоча Мартинюк заспокоює: торік через порти Азова було експортовано всього 5% зерна.

«Це багато, але період надвисокої місячної інтенсивності експорту в цьому сезоні ми уже проходимо. Навіть враховуючи певні нюанси роботи Укрзалізниці, великих проблем від можливої концентрації експортних потоків не очікується», — додає він.

Разом з тим, існують загально-транспортні ризики. Режим воєнного стану охоплює всі портові області і теоретично може вплинути на роботу експортної інфраструктури. Крім того, з’являється фактор «військової потреби», а отже пріоритет у постачанні вагонів, подачі тяги тощо буде у військових вантажів.

Щодо юридичних ризиків, то фактором «форс-мажору» ніхто не зловживатиме, впевнений Мартинюк, адже від цього залежить репутація компанії. Зараз відвантаження йдуть у звичайному режимі.

Ризики коливання цін на сільгосппродукцію теж поки проявляються не критично. На вчорашній біржовій сесії коливання ціни на пшеницю були в межах 1%, сьогоднішня сесія буде більш показова, але навряд чи суттєво інша, впевнені в Мінагрополітики.

Так же само можливе незначне зростання цін фрахту та страхових премій.

Раніше AgroDay повідомляв, що через військовий інцидент на Азові акції українських компаній на світових біржах демонстрували падіння. Курс МХП на Лондонській фондовій біржі знизився на 0,94% – до $10,5 за акцію. Через 20 хвилин після відкриття в понеділок Варшавської біржі акції “Кернел” на ній впали на 1,44% — до 54, 7 злотих ($14,7) за штуку.

Нагадаємо, вчора ввечері Верховна Рада погодила введення в 10 областях України (прикордонних з Росією, портових та межуючих з Придністров’ям) воєнного стану — з 9 години 28 листопада терміном на 30 днів.