Фермера Ієна Кея били одночасно два десятка чорних, палицями і колючим дротом, потім відтягли від будинку і кинули в кущах.

Так прихильники президента-канібала Роберта Мугабе віджимали майно у білих жителів Зімбабве під гаслом боротьби з колоніальним минулим.

Кей думав, що вже ніколи не підніметься з кущів, але йому вдалося відповзти і сховатися в глибині ферми.

Пізніше чорношкірі ще більш жорстоко розправилися з його сином, вирвавши шматки шкіри з тіла. У 2002-му після півтора років залякувань сім’я змушена була кинути ферму і поїхати з країни.

Натовп увірвався і розгромив їхній будинок, розмазавши по стінах фекалії. Дружина Ієна — Керрі сказала, що вони більше ніколи не повернуться до землеробства і тим більше в Зімбабве. «Ви можете змінити водія, але якщо всі пасажири однакові, яка різниця?» — сказала вона.

Керрі Кей

Результатом «земельної реформи» Мугабе — виправлення нерівного розподілу землі в результаті колоніалізму — дозволило захопити землю у білих і віддати її чорним зимбабвійцям.

Результатом цього «перетворення» стало падіння сільськогосподарського виробництва та експорту Зімбабве.

Сьогодні новий уряд на чолі з президентом Эммерсоном Мнангагва хоче відродити комерційне землеробство, причому зробити це за допомогою все тих же білих фермерів.

Брайану Паттисону було 17 років, коли його сімейна ферма була захоплена, і сім’я емігрувала в Австралію, щоб почати нове життя.

Однак вже дорослого Паттісона потягнуло назад в Африку, і в 2008 році він поодинці вирішив туди повернутися. «Мої батьки були незадоволені цим рішенням, — говорить він. — Вони не могли повірити, що я повертаюся в Зімбабве після всього, що з нами сталося».

На чорному континенті Паттісон не зміг повернути сімейну ферму — вона давно пішла в інші руки, але він побудував нове змішане аграрне виробництво під Хараре.

Джон і Марія Осборн, теж подумують про повернення в Зімбабве з Австралії. Завдяки тому, що їхнє господарство було однією з двох ферм, що вирощували корінні породи домашньої худоби, їм вдалося зберегти своє майно.

Першою цю ідею подала їх доросла дочка, яка вирішила повернутися на ферму зі своїм австралійським чоловіком.

«Коли уряд Зімбабве змінився, моя дочка і зять несподівано вирішили, що у них є нова можливість», — говорить Джон Осборн.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.