Проект всесвітнього захисту бджіл (World Bee Project) та IT-компанія Oracle створюють глобальну мережу «смарт-вуликів», які працюватимуть на штучному інтелекті, передає BBC.

Все робиться для того, аби вчені могли в режимі реального часу отримувати інформацію про взаємозв’язок бджіл з навколишнім середовищем. Це дасть змогу дізнаватися про зміни в поведінці та вчасно допомагати комахам.

Вулики матимуть до 6 сенсорів, які вловлюватимуть звуки дзижчання бджіл, рухи лапок і крилець, вагу меду, рівень вологості. І навіть фіксуватимуть місцеву погоду та рівень забрудненості повітря.

Самі сенсори на вуликах — не новинка. Але штучний інтелект та технології машинного навчання допоможуть проаналізувати зібрані дані та принести свої плоди у вигляді важливих для бджолярів інсайтів.

«Чи не найважливішою сукупністю даних є звук. Ми конвертуємо його в потік даних і використовуємо для машинного навчання, щоб проінформувати бджоляра, — розповідає Джон Ейбел, віце-президент Oracle з хмарних технологій. — Наша технологія сама навчається, сама налаштовується, і сама себе за потреби корегує».

У своєму проекті Oracle використає технологію блокчейн. За її допомогою перевірятимуть, чи надходять дані з конкретного вулика і чи не спотворені вони.

Саймон Поттс, викладач біорізноманітності в Університеті Рединга, говорить, що в умовах звичайної лабораторії чи польових досліджень дуже важко з’ясувати, що саме впливає на бджіл.

«Завдяки ШІ ми можемо скласти низку характеристик здоров’я бджіл і нездорових вуликів», — сподівається професор.

Найважливішим здобутком буде виявлення ранніх індикаторів проблем. Наприклад, коли бджоли рояться, вулик може втратити половину популяції та меду, бо відлітаючі бджоли спершу добряче наїдаються. Якщо вчасно про це дізнатися, то роїння можна буде звести до мінімуму.

Зазначимо, що бджоли — життєво важлива ланка агровиробництва. Майже півтора мільярда робочих місць на фермах і 3/4 світових запасів продовольства залежать від запилення врожаю.