Україна наступного року засіє цукровим буряком 200-220 тис. га проти 270 тис. га у 2018-му і 320 тис. га у 2017 році. Таким припущенням в ефірі AgroFM поділився Василь Долінський, аналітик сировиних ринків та сільського господарства НАЦУ «Укрцукор».

За його словами, вирощувати буряк стає все менш вигідно при нинішніх цінах на цукор та подорожчанні ресурсів виробництва. На ринку спостерігається циклічність: є ціна — всі відразу хочуть сіяти буряк і відкривати заводи. Як тільки ціна просідає, ситуація міняється до навпаки.

Наприклад, зараз цукор можна продати по 10,2-11,5 грн/кг, залежно від якості та розміру партії, пакування. Це дуже мало. «Тому в 2019-му посіють явно менше, — говорить Долінський. — А невеликі заводи братимуть паузу та призупинятимуть виробництво, ринок буде звужуватися».

Схожа ситуація спостерігалася в 2014 р. Тоді буряком посіяли 240 тис. га, працювало 36 цукрових заводів. Торік виробництво запустили 46, на поточний час їх працює 40.

Експерт порівнює, що, наприклад, у тій же Європі ситуація інакша. Там працюють кооперативні заводи, які завчасно домовляються з фермерами про об’єми постачання сировини для переробки.

«Наприклад, у Литві чи Польщі знають, по чім будуть здавати буряк на цей завод через три роки», — ділиться Долінський. В Україні про ціни зазвичай домовляються при плануванні посівних площ на наступний сезон.

Нагадаємо, торік рентабельність виробництва цукрових буряків стала найнижчою за останні три сезони — 12,4%. Ще у 2009, 2011 рр. рентабельність знаходилася на рівні 37%.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...