41 Transgennaya Soya 696x335

Як довели європейські дослідження, 48% всієї сої, яка вирощується в Україні, – генно-модифікована. Що це означає і які можуть бути наслідки?

Ця частина по суті є сірим ринком. В Україні немає офіційної заборони вирощувати ГМО, але всі ГМ-лінії повинні бути зареєстровані.

Однак жодної такої чинної реєстрації в Україні немає. Тобто все, що вирощується на полях як ГМ-соя — це нелегальний оборот насіння.

Як вони сюди потрапляють, це питання не тільки до митниці, але і до системи обігу посівного матеріалу, а також готової продукції, і до операторів ринку. Вони кажуть, що є досить багато лазівок, щоб завезти насіння.

Метою дослідження, яке виявило ці 48%, було не викрити окремі компанії, які вирощують ГМО, а почати новий відлік у ставленні до цієї проблеми.

Тим більше наші румунські партнери, які робили дослідження, не розкривають інформацію про власників полів. Вважається, що це конфіденційна інформація. Але і з боку наших правоохоронних органів немає офіційного запиту на проведення перевірок і розгляду цього питання.

Вони нічого зробити не можуть — тільки прийняти цю інформацію до відома. Що робити далі, незрозуміло.

Якщо у нас на полях така кількість ГМО, значить теоретично вона повинна бути і на полиці, розсудили ми. Тому я, як звичайна людина, відібрала кілька зразків готової продукції і віддала їх на дослідження.

Результати невтішні: на прилавку кількість ГМО не менше. Воно не промарковане відповідно до чинного законодавства. В тому числі і продукти дитячого та дієтичного харчування.

Найсумніше, що це безконтрольний оборот об’єктів особливого регулювання. Всі ці продукти підлягають обов’язковому маркуванню, але його на продуктах не було.

Навіть ті продукти, на яких стоїть маркер «Без ГМО», у мене під великим сумнівом.
Тому вдома у своєму холодильнику, я, на жаль, тримаю тільки продукти європейського виробництва.

Я як фізична особа подала скаргу на виявлену мною продукцію приклавши результати аналізів. Будемо стежити за розвитком ситуації.

Однак чи буде це дієво? Адже, згідно з нашим законодавством, за вирощування ГМО сої штраф становить 1700 грн.

Наступного року буде знято мораторій на проведення перевірок бізнесу Госпродпотребслужбой. Але за цей час ми повністю втратили систему контролю по всьому ланцюжку — від вирощування до готового продукту на полиці.

Кінець 1 частини. Продовження читайте завтра о 9:15

10483619_508366062629144_2421973582239085026_n-300x300Оксана Просоленко, керівник регіонального представництва Асоціації «Дунайська Соя» в Україні

Джерело: Agro FM