Серед вантажів, що транспортуються «Укрзалізницею» (УЗ) та не підлягають обов’язковій охороні, найчастіше крадуть вугілля та зерно.

Останнього, наприклад, за 9 місяців поточного року не дорахувалися більш як на 1 млн грн, і це вдвічі більше порівняно з аналогічним періодом 2017-го, пише Залізничний інформаційний портал.

В УЗ говорять, що змінити ситуацію допоможе забезпечення охорони вантажів. Наприклад, з середини минулого року після розпорядження Міністерства інфраструктури всі перевезення мінеральних добрив проходять під наглядом стрільців. Як результат – крадіжки скоротилися в 11,5 разів.

Разом з тим, учасники аграрного ринку вважають, що в пропажах продукції замішані самі працівники залізниці.

«Крадіжками зерна з вагонів-зерновозів займаються організовані злочинні групи, до складу яких входять співробітники УЗ. Співробітники військової охорони УЗ, як правило, очолюють цю діяльність», — пише на своєму Facebook Валерій Ткачов, заступник директора з логістики компанії «Торговий дім «Дельта Вілмар».

Він аргументує, що вкрасти 3-5 т зерна з вагона у русі неможливо. Натомість вагони відчіпляються співробітниками залізниці і підганяються до підготовленого місця крадіжки. Тобто сам процес здійснюється механізовано, завчасно готується тара для вкраденого зерна, задіяні вантажники. Або рухомий склад просто зупиняється в певному місці.

Є список проблемних жд станцій, на яких крадіжки фіксується систематично. Їх близько 10.

«Крадуть тільки дорогі зернові вантажі (соняшник, сою, ріпак). Це зайвий раз підтверджує, що в крадіжці беруть участь співробітники УЗ. Тільки вони знають, що везе той чи інший вагон», — додає Ткачов.

Основною причиною крадіжок він вважає недосконалу систему пломбування вантажів — зерно можна зсипати так, щоб пломби не пошкодились. В такому випадку УЗ відповідальності не несе, щось пред’явити їй нереально, говорить фахівець.

Тому насправді збитки в десятки разів більші, але компенсує їх не Укрзалізниця, а експедитор. Останній закладає можливі втрати у вартість своїх послуг, тобто виходить, що власники самі ж і платять за вкрадене у них зерно.