A Handful Of Small Bright Red Tomatoes Lying On Blue And White Fluffy Needle Like Snow On A Sunny Winter Day Sdhrnfke F0000 696x392

Іспанія скоротила поставки помідорів через сильні дощі і снігопади. Як наслідок виник їх дефіцит на європейському ринку, повідомляє UBR.

Ціни в европейских супермаркетах вже піднялися на 5%. Стихія часом приводила і до більших стрибків у минулі сезони — до 10-15%, розповідає Тетяна Смірнова, експерт агентства “АПК-Інформ”.

На її думку, це призведе до неминучого подорожчання томатів і в Україні. До Нового року ціна підніметься мінімум на 20-30%, прогнозує вона. Причому на українських цінниках позначиться як негода в Європі, так і зростання собівартості їх виробництва в країні.

Вона вже виросла на 20-25%, і ця тенденція тягне скорочення посадок томатів в Україні. «В першу чергу збільшилися витрати на опалення, а також на добрива і необхідні для роботи імпортні матеріали, — пояснює Андрій Гордій, заступник директора Уманського тепличного комбінату. — Ми змушені скорочувати площі, закривати старі теплиці».

Але і від експорту в таких умовах українські виробники не відмовляються. Постачати томати в Польщу по $1,5(45 грн)/кг вигідніше, ніж продавати їх на батьківщині. Оптові ціни зараз впали до найнижчого рівня 18-20 грн/кг. До того ж за кордоном помідори з України беруть охоче з-за кращого смаку.

Тим не менш, відвантаження помідорів на зовнішні ринки Україна скорочує: за 9 місяців 2018 року вони знизилися майже на третину в порівнянні з тим же періодом 2017-го — до 10,71 тис. т, або $7,98 млн.

На експорт йде менше 1% всіх зібраних томатів. В основному в Білорусь, Польщу та Латвію.

Як ми писали раніше, білоруси заарештували українців і росіян за трафік томатів і яблук в РФ.