Комахи, що запилюють продовольчі рослини, приносять світовому аграрному виробництву більше $ 250 млрд, тоді як меду бджоли виробляють всього на $7-8 млрд, пише Мирон Пундор, експерт з агроефективності, в газеті “АгроМаркет”.

Експерт наводить успішний американський кейс використання бджіл в запиленні мигдалю в Каліфорнії. Навесні в тамтешні мигдальні сади площею 400 тис. га пасічники завозять понад 1,7 млн бджолосімей.

Власникам садів одна бджолосім’я обходиться в $160-170, а на 1 га квітучого мигдалю їх необхідно 4-5. За даними USDA, таке запилення обходиться фермерам в $ 280 млн, або більше $ 700/га. Однак завдяки повноцінному перехресному запиленню вони збирають 1 млн тонн горішків на суму понад $5 млрд.

У Туреччині, де також оцінили цю сторону бджільництва, аграрії за допомогою запилення отримують продукції на 28,4 млрд євро. Для порівняння: меду та інших продуктів з пасік турки виробляють на 563 млн євро.

Найчастіше бджоли використовуються для запилення ягід (чорниці, полуниці, малини, ожини). Ця процедура обходиться американському фермеру в $80-90 на бджолосім’ю, а потрібно їх 2-3 на гектар, і це істотно покращує якість і врожайність ягід.

Завдяки перехресному запиленню в яблуневих садах число зав’язей виростає в 5,5 рази, а вага яблук-на 26%, врожайність-на 60%. Водночас українські садівники, ігноруючи перехресне запилення, щороку втрачають 50 тис. грн/ га, підкреслює Пундор.

В Узбекистані запилення бджолами підняло врожайність абрикосів майже в 6 разів, сливи — в 11 разів, вишні — 22,5, черешні — в 26,4 рази.

Якщо розмістити всього дві бджолосім’ї поблизу 1 га плантацій гарбузів, динь і кавунів, їх врожайність можна підняти на 60%.

У випадку з яблуками і баштанними витрати фермера на бджолосім’ю складають $50-80 за бджолосім’ю.

Бджоли збільшують врожайність ріпаку на 25-30%, а олійність — на 4-5%, а соняшнику додають урожайності плюс 5,5-8 ц з гектара при розміщенні на ньому 1-2 бджолосімей.

Через недозапилення соняшнику українські аграрії щорічно втрачають 15-30 млрд грн. А плодоовочева галузь — понад 3 млрд грн., що приблизно відповідає обсягу всього українського медового експорту.

Як ми писали раніше, на думку експертів, основним заробітком бджолярів в Україні, як і в усьому світі, має бути запилення.