02 Garwin Down Bin With Truck 1676 696x463

В Україні практично щороку руйнуються силоси на зернових елеваторах. Переважно це нові конструкції, які не пропрацювали і п’яти років, йдеться у дослідженні Agravery.

Торік упав силос компанії «ПАЕК». Його встановили за місяць до аварії. Минулого тижня «розірвало» банку на елеваторі «Аліанс-Медіа» на Сумщині. Раніше ураганним вітром знесло силос «НІБУЛОНу».

Микола Годзик, керівник «Нойеро Україна», розповідає, що здебільшого причинами подібних руйнувань стають недоліки фундаменту, які виникають через неправильні розрахунки навантаження на нього та невірні розрахунки статики силосів.

«Силос може зруйнуватись навіть у разі неправильного прорахунку кількості болтів, що потрібні для надійності конструкції, — говорить фахівець. — Буває, коли при проектуванні закладають не той розмір болтів і це призводить до деформації».

На його погляд, це може свідчити не лише про бажання зекономити, а й про нестачу досвіду у проектувальників.

Помилки можуть виникати і при монтуванні силосу. Деякі компанії використовують спеціальні гайки, які потрібно закручувати лише однією стороною, аби вони не розкручувались. Якщо при монтажі робітник переплутає сторону, гайки потім «відлітають». І добре, якщо таких буде небагато.

Інколи під силосом починає просідати ґрунт, бо проектувальником не врахована геологія. Або ж сам замовник відмовився забивати палі. В такому разі «банка» перекошується, збільшується тиск на одну із сторін і конструкція не витримує навантаження.

Проте найчастіше виникають проблеми із силосами турецьких компаній, говорить Годзик. Щоб зайти на ринок, вони по максимуму здешевлюють конструкцію та сильно економлять.