Img 45501 696x464

Доставка фасованого гомогенізованого меду на ринок Європейського союзу обійдеться експортеру в $2,22/кг або $45,7 тис. за партію в 20 650 кг. Такими розрахунками ділиться компанія Bee Cell.

В калькуляцію вони заклали очікувану пасічниками закупівельну ціну — 50 грн/кг. Тобто на придбання 22 т меду знадобиться 1,1 млн грн.

Мінімум 40 тис. грн вартуватимуть вхідні аналізи на органолептичні, фізико-хімічні показники і на рівень антибіотиків (останній аналіз найдорожчий) — це від 8 проб по 5 тис. грн. Якщо виявиться перевищення антибіотиків в одній із закуплених партій, то її доведеться вилучити і докупити аналогічний об’єм, а потім зробити аналіз знову.

Близько 7 тис. грн складе вартість розігріву меду у камерах декристалізації. Ще 20 тис. грн піде на гомогенізацію.

Вартість тари, у яку буде розливатися гомогенізований мед і її доставка (70 бочок по 850 грн, доставка 15 тис. грн) – близько 74,5 тис. грн.

Сюди ж треба додати вартість експортного сертифікату на партію меду. Залежно від вимог контракту, переліку показників країни поставки, вартість складе 7-20 тис. грн.

На замитнення товару піде 5,3 тис. грн. І ще 27-32 тис. грн вартуватиме доставка до покупця.

Тобто загалом виходить 1,28 млн грн, підсумовують в компанії.

При цьому в Центральній Європі, наприклад, Німеччині, за мед готові платити $2,0 – $2,05.

«Пасічники чекають 50 грн, тобто $1,79, а Європа чекає до $2,05, тобто максимальна різниця між тим, що хоче наш пасічник і європеєць – це $0,26, — констатують у компанії. — Цієї різниці вистачить на мед, вхідні аналізи, гомогенізацію, тару і експортний сертифікат, а вже замитнити і доставити цей товар буде неможливо».

Як результат – експорт українського меду знижується, постачаються лише поодинокі партії. А Європа віддає перевагу китайському, турецькому чи аргентинському меду.

Нагадаємо, цього року між пасічниками та експортерами меду назрів справжній конфлікт. Перші вважають, що перекупники цілеспрямовано занижують закупівельні ціни. Експортери ж скаржаться, що Європа вже сформувала чималі запаси меду і готова платити за солодкий продукт все менше.

Тим часом за 9 місяців цього року експорт українського меду порівняно з аналогічним періодом минулого року знизився на 40%, до 28 тис. т.