Бюджетний комітет Верховної Ради підтримав ініціативу народних депутатів про збільшення асигнувань на здешевлення кредитів для аграріїв в 2019 році з 127 млн грн до 818 млн грн. Про це на своєму Facebook повідомив Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.

При цьому комітет не підтримав встановлення ліміту на загальну суму компенсації в розмірі 10 млн на руки, зазначає експерт. Це гарантувало б, що гроші дістануться переважно малим і середнім аграріям. Тим не менш, це плюс. Але на цьому плюси закінчуються

Зростання фінансування за програмою здешевлення кредитів відбудеться за рахунок скорочення компенсацій на покупку вітчизняної сільгосптехніки. Але це навіть добре, адже сума, передбачена на програму, не вибиралася аграріями. У 2017 році з 500 млн грн було використано 134 млн. У цьому складається схожа ситуація, хоча виділено вже 945 млн грн.

«Погано ж те, що перелік обладнання, яке по даній програмі можна буде придбати, з високою ймовірністю розшириться. А це збільшить ступінь використання коштів за програмою», — вважає Соколов.

Також Комітет повністю відхилив правки щодо:

– виділення коштів на виплату дотації на молоко, м’ясо, овочі, фрукти — всієї тієї продукції, яка споживається в Україні, а не експортується. Виробники якої постраждали від скасування спецрежиму ПДВ;

– виплати підтримки всіх с/г виробникам, які обробляють до 500 га, а не лише тим з них, хто формально зареєструвався фермерських господарством;

– виплати дотацій малим с/г виробникам пропорційно виручки від легально реалізованої с/х продукції. Дуже простий механізм, який би дозволив фермерам реально отримати їхні гроші. До слова, цього року “фермерський мільярд” залишився практично не використаним;

– скорочення виплат по незатребуваним аграріями програмами, які призвели до невиконання бюджету;

При цьому комітет підтримав перейменування програми «підтримка тваринництва», в результаті за рахунок її коштів тепер можна буде також підтримувати будівництво переробних заводів і елеваторів.

«Я знав, що у нас тваринництво в кризі, але ось криза в переробці і елеваторній справі – це новина. Тваринників грубо кинули – їхня програма стала вже не їхньою», – зазначає Соколов.

В результаті, вважає він, в 2019 р. залишиться все, як було: істотна частина виділених грошей залишиться в бюджеті, а обіцяна в 2016 році підтримка тих господарств, які постраждали від скасування спецрежиму ПДВ, залишиться на мізерному рівні.