Azot Udobreniya 2 696x462

В Україні у першій половині жовтня подорожчали азотні добрива. Попит не можна назвати надзвичайно активним, хоча і пропозиція зовсім не надлишкова.

Група Ostchem чи не вперше оприлюднила прайс-лист власної мережі «Украгро НПК». Там ми побачили роздрібну ціну селітри 10 750 грн/т, при вагонній нормі – 10 500 грн. Карбамід коштує 12 250 грн, а при вагонній нормі – 12 000 грн/т.

Де ж слід шукати джерело здорожчання? У цій ситуації – на світовому ринку. Карбамід набирає цінової ваги без зупинки уже кілька місяців. Останні тижні фіксують спочатку трирічні, а згодом – чотирирічні максимуми у різних регіонах.

Прильований карбамід на балтійському споті наразі продається по ціні понад 390 $/т, FOB. Майже такою бачать ціну і постачальники Чорного моря, хоча тут наявність обмежена. За тиждень ціна підстрибнула не менш як на $10. Подібна картина – у країнах Північної Африки.

На Близькому Сході вільного товару небагато. Причинами цього стало проведення масштабних азійських і африканських тендерів. Компанія MMTC придбала для Індії 750 тис. т карбаміду. Акцептовано пропозицію в діапазоні 350-370 $/т, CFA. Останній раз такі ціни приймались Індією на початку 2014 року.

Один із найбільших постачальників майже покинув світовий ринок

В інших країнах через тендери  закуповувався карбамід у чималих обсягах. Бангладеш на початку жовтня – 150 тис. т, в Ефіопію – понад 300 тис. т. На черзі – тендер у Пакистані.

До великого азійського попиту додалась дія санкцій США проти Ірану. MMTC зазначив у умовах тендеру, що не гарантує оплату за товар із країн, що знаходяться під санкціями.

Раніше Іран був основним постачальником добрива в Індію. Тобто один із найбільших постачальників майже покинув світовий ринок.

На світовому ринку стабільно дорожчають аміак і КАС. Два тижні тому піднялася ціна на сульфат амонію. Складніша картина з нітратами. Ціноутворення – регіональне. В Європі, наприклад, нітрати дорожчають. А ось на міжнародному експортному ринку позиції селітри м’якішають. Україна не закуповує селітру в Росії, попит на селітру в Бразилії холоне, Європа для росіян – під антидемпінговими митами. Формувати запаси на весну вдома росіянам поки рано, отже постачальники готові роздавати знижки.

На Чорному морі в Прибалтиці селітра коштує номінально 88-193 $/т, FOB. Хоча це не підтверджується реальними угодами.

Однак окрім нітратів існують певні очікування, що і інші азотні невдовзі почнуть здавати цінові позиції.

На ринок карбаміду вийшов Китай, що продав за один тиждень 200 тис. т товару. Котирування карбаміду різко знизились в США. Бразильські фермери, незважаючи на великі потреби, істотно знизили закупівлю імпорту через надмірні ціни. Основні азійські тендери вже відбулись.

Які ж очікування щодо аміаку? Експерти не виключають зупинки росту і поступового послаблення ціни.

До середини листопада основні виробники карбаміду щільно завантажені замовленнями. Сезон прямого внесення аміаку в США завершиться в другій половині листопада, а на Міссісіпі закриють навігацію.

Найближчим часом високі ціни на основний азотні продукти будуть утримані. Але вже з кінця жовтня їх рівень буде знижуватися.

З селітрою ситуація інша. Все активніше почнуть формувати весняні запаси у Європі та країнах СНГ. Тому чималого сезонного зниження ось тут може і не відбутись. Або воно буде тимчасовим.

Amyak 300x254Михайло Саницький, провідний аналітик ІА «Інфоіндустрія»

За матеріалами AgroFM