Американці стурбовані старінням свого фермерського населення, а самі літні фермери, яким немає кому передати бізнес, турбуються про долю своїх землеволодінь, пише The Recorder.

Ферма Sweetwater в Питершеме (Массачусетс) заснована 270 років тому. Вона годувала солдатів ще у війну за незалежність США. Її нинішня господиня Карен Девіс купила ферму разом з чоловіком в 1978 році.

Сьогодні їй вже 66 років, і вона вже подумує, що стане з 80 акрами пасовищ і сінокосів, на яких Девіс вирощувала і виробляла органічну баранину, яловичину і свинину, а також курей, яйця і овочі.

«Я вже хочу на пенсію, — каже вона, — тому шукаю когось, хто візьме на себе сільськогосподарські угіддя».

Девіс — одна з багатьох американців, хто стоїть перед тією ж проблемою. Згідно з дослідженням Land for Good і American Farmland Trust, з 2333 ферм в Массачусетсі третю керують люди 65 років і старше. І лише 8% фермерів — це люди до 45-ти.

Самій віковій групі аграріїв штату пенсійного віку належать 73,6 тис га землі та інфраструктура на суму $1,8 млрд. Цей капітал їм потрібно передати в найближчі 10-20 років.

Причому їм не хотілося б її просто продати. Людей, які все життя присвятили фермерству і закохані у свою справу, хвилює, що буде з їх землею, яка формує ландшафт і культуру їх рідних місць.

Втім, в Штатах формується поки вузький прошарок молодих людей, які готові почати бізнес-кар’єру в глибинці. Одна з них — Емілі Ландек, яка очолює ферму Pioneer Valley.

Эмили Ландек собирает урожай салата

«Мені кажуть, мовляв, я зїхала з глузду, що приїхала в глухомань, та й земля коштує дорого», — говорить 29-річна Ландек. Втім, у неї є чоловік-однодумець, який працює на фермі коледжу Хемпшир.

Ландек розповідає, що на просторах штату досить занедбаних земель. Вони не підходять для землеробства, але хороші для вільного випасу худоби. «Ферму тут можна заснувати хоч зараз», — говорить вона.

Влаштуватися в таких місцях неофітам допомагає некомерційна організація Land for Good. Вона влаштовує передачу досвіду від старих фермерів новим.

За даними організації, 30% фермерів Нової Англії так чи інакше покинуть аграрну сферу протягом наступного десятиліття або двох, і 3,5 млн га поміняють господарів. Щоб залишити ці землі в сільському господарстві, потрібна державна підтримка початківців аграріїв.

У цьому регіоні така програма діє. Однак і новим фермерам знадобляться розум і винахідливість, кажуть експерти. Мало виростити якісні продукти, потрібно ще розібратися в маркетингу, знайти прибуткову нішу.