Вирощування лікарських трав, особливо рідкісних, червонокнижних – доволі затратне. Один лише посадковий матеріал золотого кореня обійдеться в 1,5-2 млн грн на гектар, це приблизно 50 тис. рослин.

Краплинний полив без вартості насосів і фільтрів вартуватиме на цю площу до 300 тис. грн. Ще треба заплатити за постачання води — до 50 куб. м за один раз. Також знадобиться агроволокно. На нього піде 54 тис. грн в розрахунку на гектар.

Такими розрахунками в своєму блозі на iAgro поділився Станіслав Розсоха, голова сільськогосподарського виробничого кооперативу «Жива альтернатива», що на Вінничині.

Загалом, за оцінками фермера, з гектару за 5 років можна зібрати 15-16 т сухого золотого кореня. Кілограм такого товару можна продати за 1,5-4 тис. грн.

«Це бізнес «великих грошей», — констатує Розсоха.

За його словами, вартість лапчатки білої зараз складає 1000 грн/кг, ятришника – 700-840 грн/кг. 

Окрім зазначених рослин, Розсоха вирощує і традиційні – лаванду, чайну троянду. Загалом він має 3 га власної землі.

Зараз під лікарські рослини засаджено маточник на 50 соток. Там тисяча кущів лаванди, 500 кущів чайної троянди, 3 тис. саджанців лапчатки, пару сотень одиниць золотого кореня.

На плантаціях фермер працює сам і наймає ще 2-4 робітників. Наступного року планує більше, адже самою лише лавандою збирається засадити 2-3 га. До 1 га вже закладено під троянду. А у 2020-му збирається виділити соток 50 під лапчатку.

«Згодом плануємо мати 0,5 га червонокнижних рослин. Це з таким розрахунком, щоб забезпечити посадковим матеріалом села, які розташовані поряд», — додав Розсоха.

Нагадаємо, загалом ринок лікарських трав в Україні оцінюється в 500-600 млн грн на рік. Проте стабільне виробництво не налагоджене, тому навіть ромашку та календулу частково доводиться імпортувати.