У 2019 році Україну очікує низький урожай яблук, прогнозує у Facebook Людмила Шурковская, голова правління благодійного фонду «Карпатський регіональний дорадчий центр», який консультує фермерів і кооперативи.

Експерт пояснює це тим, що нинішній сезон для яблук був урожайним. Якщо в один рік дерево всі сили направляє на врожайність, то наступний рік піде на зміцнення самого дерева, його коріння, і врожайність буде менше.

Крім того, за даними Шурковської, принаймні в п’яти областях яблуні через теплу погоду почали цвісти, тобто віддавати енергію, замість того, щоб акумулювати на наступний сезон.

Далеко не всі сорти українських яблуневих садів адаптуються до змін клімату, продовжує аргументувати спеціаліст.

Нарешті, швидка зміна препаратів і компаній, що продають ЗЗР в Україні, а також трендів на цьому ринку змінює екосистеми, і агрономи не встигають адаптуватися до них.

Підстраховкою стабільної пропозиції при падінні врожаю в майбутньому році стануть яблука зі складів, які зберігаються до 2 років, заспокоює Шурковська.

Цей прогноз актуальний тільки для присадибних ділянок, дискутує з нею Андрій Ярмак, економіст FAO. «У професійних господарствах всі ці проблеми давно вирішені — періодичності не існує, а навантаження на дерево регулюється», — говорить він.

До слова, за його прогнозами, збір яблук в Україні в 2018 році буде рекордним за останні кілька років, тоді як в 2017-му він був низьким через весняні заморозки. Відпускні ціни на технічні яблука вже впали до 1 грн.

Проте, в минулому сезоні, згідно з даними Держстату, Україна зібрала 1,08 млн тонн яблук, а роком раніше 1,1 млн. Водночас Асоціація “Укрсадпром” прогнозує у 2018 році врожай яблук на рівні 1-1,1 млн т.