Ціни на гречку лише за останній тиждень втратили 200-300 грн на тонні. І якщо на початку вересня її продавали по 7000 грн, то зараз пропонують 6000 грн і менше, передає Agravery.

За словами Івана Шилова, директора одного із найбільших виробників гречки «Білоцерківського комбінату хлібопродуктів», у всьому винні казахи. Вони демпінгують на українському ринку з крупою, дешеву сировину для якої закупають в Російській Федерації. Така гречка ввозиться в Україну легально і складає чи не половину всього імпорту.

Але на ринку працюють ще й нелегальні схеми, які ще більше збивають ціни на крупу. «Підприємства-одноденки купують гречку за готівку у фермерів по 5000 грн/т, перероблюють і  продають по тій же самій ціні, що і казахи. При тому вони не платять податків. Ось і виходить, що ті, хто працює легально, опиняються у програші», – розповідає директор КХП.

Виробники говорять, що знижувати ціну на гречку далі вже нікуди. Нині у собівартості продукту 90% складає сировина. 2-4% йде на оплату вартості енергоносіїв, решта – заробітна плата та інші витрати.

Тобто дешевшою крупа буде лише коли ціни на сировину впадуть ще більше. Але це вже невигідно для фермерів. Навіть за нинішніх цін вони все частіше відмовляються сіяти культуру. Очікується, що за 2 роки посіви гречки скоротятся в рази і складуть приблизно 40 тис. га.

Для порівняння, цього року було посіяно 108 тис. га.

Проте у Міністерстві аграрної політики вважають, що ситуація з гречкою поки що не настільки критична. Рентабельність її виробництва відомство оцінює у 30%. Хоча в 90-х роках без особливих вкладень фермери отримували всі 100%.

До того ж, і ціна раніше була вищою. Наприклад, у 2016 р. за тонну крупи просили 10-12 тис. грн. Зараз – практично вдвічі менше.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.