2560-696x418

Позитивним результатом майбутнього Брексита для агро можна назвати той факт, що Британія вийде з загальноєвропейської сільськогосподарської системи фермерських субсидій.

Таку парадоксальну для багатьох українських прихильників цієї системи тезу висловив оглядач Guardian Джордж Монбіот.

Щорічно на дотації фермерам ЄС витрачає 50 млрд євро. “Це один з найпотужніших факторів руйнування навколишнього середовища в Північній півкулі”, — вважає Монбіот.

Хоча платежі здійснюються лише на землю, придатну для сільгоспобробітку, пояснює експерт, фермери освоюють будь-які незайняті землі, в тому числі місця проживання диких тварин.

«Виплати фермерам вже призвели до руйнування сотень тисяч гектарів чудових диких місць по всій Європі, — пише Монбіот. — Це, можливо, найбільш регресивна система використання державних грошей в сучасному світі».

Компенсацію від ЄС аграрій отримує погектарно, розповідає аналітик. Чим більший у нього земельний банк, тим більше грошей йому приходить.

За словами Монбіота, у Великобританії для малих фермерів є обмеження — 20 тис. фунтів стерлінгів в одні руки, тоді як для великих господарств вони не афішуються: великий землевласник може отримати 1 млн фунтів і більше.

“Вам навіть не потрібно жити в ЄС, щоб взяти ці гроші, — підкреслює Монбіот. — Досить просто володіти тут землею”.

Серед тих, хто витягає з британської скарбниці кошти за цією системою, оглядач називає російських олігархів, саудівських принців і нафтових баронів Техасу.

Водночас дрібні фермери лише потерпають від субсидування, вважає експерт. Мовляв, дотації перетворюють сільгоспугіддя на спекулятивну приманку для фінансистів з міста. Ціна на землю злетіла більш ніж удвічі, зробивши її покупку недосяжною для більшості фермерів.

Зміцнюючи економіку за рахунок масштабу, субсидії виганяють з землі дрібних виробників і прискорюють консолідацію власності на землю.

Ті гроші, які йдуть на субсидії, уряду краще пускати на поліпшення здоров’я грунтів країни, якість води і екосистем.

Монбіот наводить приклад Нової Зеландії, яка відмовилася від субсидування аграрної галузі ще в 1984 році. З тих пір там консолідувалися тваринницькі ферми і зросла кількість малих садівничих і виноробних господарств.