Перші ЗЗР з’явились за 50 млн років до того, як люди почали займатися сільським господарством, і його виробниками були мурахи. До такого висновку прийшли вчені університету Вісконсіна в Мадисоні (США), пише ScienseDaily.

Постійна загроза з боку паразитів для сільськогосподарських культур рухала еволюцію: наприклад, мурахам дала можливість вирощувати на собі антибіотики проти грибків.

Мураху, що вирощує на собі таке природне ЗЗР, було знайдено в бурштині в Домініканській Республіці. Бульбашки на нижній стороні його тіла виявилися бактеріями, які виробляють антибіотики.

Їжею для комах служили пшениця і рис, які вони навчилися захищати від перистого білого грибка, який погрожував знищити їх «врожаї».

У цій боротьбі вони знайшли надійних партнерів — актинобактерії, що виробляють антибіотики, здатні стримувати паразита. Для цього екзоскелети мурах в ході еволюції розвинули спеціальні кишені, в яких вони розмножували своїх помічників по “фермерству”.

Досвід успішного використання антибіотиків мурахами може стати безцінним і для медицини, яка сьогодні стикається з стійкістю патогенів до антибактеріальних препаратів.

Вчені дослідили 69 видів мурах з колекцій Університету штату Арізона і Смітсонівського інституту. Група вчених реконструювала еволюційне дерево мурах, використовуючи частини їх геномних послідовностей.

Воно показало, що партнерство між мурахами і бактеріями розвинулося незабаром після того, як мурахи почали “займатися” сільським господарством.

Використовуючи електронний мікроскоп, вчені розгледіли крізь бурштин віком приблизно 15-20 млн років явні ознаки бактерій, що чіпляються за тіла мурах.

Спеціальні сумки для бактерій еволюціонували тричі, уклали вчені, однак деякі види комах з часом втратили їх.

Поступово мурахи, що живуть в умовах наростаючої посухи, перестали боротися із загрозою паразитарних грибкових захворювань. Вирощування бактерій стало відбирати до чверті енергії мурашки, і їм вигідніше було розлучитися зі своїми партнерами.

Використовуючи «фермерський» досвід комах, що налічує мільйони років, люди звернуться до тієї ж групи бактерій для створення нових клінічних антибіотиків, впевнені вчені.

«Я твердо вірю, що ми знайдемо механізми, що зменшують появу стійкості до антибіотиків», — говорить професор бактеріології UW-Madison Кемерон Каррі, який досліджує мурах 20 років.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.