Виробництво ефірних олій в Україні всього лише за рік зменшилося на 30%. Однією з причин стало подорожчання сировини, яка часто закуповується за кордоном, пише в своєму блозі на Agravery Дарина Голосеніна, експерт департаменту фінансового консалтингу Pro Capital Investment.

Якщо за 11 місяців 2016 року ефірних олій виготовили близько 500 т, то майже за весь 2017-й — 346 т.

При цьому більше половини виготовленої торік продукції Україна експортувала — понад 200 т. Для порівняння, щорічний експорт Німеччини перевищує 4200 т,  а експорт найбільшого світового експортера — Бразилії — становить близько 14,4 тис. т.

Попит на ефірні олії в світі досить швидко зростає, щороку на 6,6-8%. Це пояснюється прагненням споживачів використовувати більше природних та органічних продуктів.

Загалом світовий ринок збуту в сегменті аромотерапії, куди входить і ефірна олія, оцінюється у $8 млрд.

З огляду на ці фактори Голосеніна вважає актуальним запуск в Україні нових ефіроолійних виробництв.

За розрахунками, таке підприємство потягне на $300-350 тис. інвестицій. У цю суму входить закупівля сировини (72% коштів) – сушених або свіжих ефіроолійних культур, придбання виробничої лінії та іншого обладнання (15,7%), ремонт приміщення та його оренда на 4 місяці (4,9%), реєстрація та ведення документації (2,5%) тощо.

У структурі операційних витрат сировина вже займатиме 90%. Приблизно 6% становитимуть витрати на упаковку, ще 4% – комунальні та інші адмінвитрати.

За умови ретельного планування виробництва, маркетингу та збуту таке підприємство окупиться менш ніж за 2 роки.

При цьому експерт зазначає, що на кінцеву якість продукції та її ціну дуже впливатиме сировина. Те ж лавандове масло можна продати вроздріб за 100 грн за 10 мл, а можна і за 450 грн.