Цьогорічна кампанія для сої буде доволі складною. По-перше, США мають зібрати рекордний врожай олійної — понад 127 млн т. В результаті її запаси на кінець 2018/19 МР, згідно з поточними прогнозами, сягнуть 23 млн т, що вдвічі вище рівня попередньої кампанії.

По-друге, Китай, який донедавна був основним покупцем сої на ринку Сполучених Штатів, зовсім не поспішає відновлювати свої закупівлі, навіть попри те, що поточні ціни на американську олійну є набагато конкурентоспроможнішими в порівнянні з цінами на бразильську і дозволяють повністю компенсувати 25-% імпортне мито.

Не стимулює китайців і закінчення експортного сезону в Бразилії. Причиною цьому є торговельна війна, яку розв’язала Адміністрація Трампа, запровадивши мита на китайські товари на загальну суму $250 млрд. Питання поновлення торгівлі між двома країнами лежить, радше, не в економічній, а в політичній площині.

У третій декаді вересня ціни на ріпак на біржі Euronext пішли догори

Наразі ринок отримує короткострокову підтримку з боку підписання нової торговельної угоди між США, Канадою та Мексикою, що може стимулювати обсяги імпорту американської сої південним сусідом, а також дощів на Середньому Заході, які перешкоджають проведенню збиральних робіт.

Європейський ринок ріпаку з другої декади вересня потрапив під тиск з боку ринків сої та пальмової олії, котрі демонстрували зниження на тлі рекордної пропозиції соєвих бобів в США та зростання запасів олії в Малайзії.

Тим не менш, в третій декаді місяця ціни на олійну на біржі Euronext пішли догори. Факторами підтримки виступили стрімке зростання котирувань на нафту на тлі очікувань скорочення пропозиції через американські санкції щодо Ірану, а також відновлення цін на ріпакову олію.

Так, минулого тижня Єврокомісія оприлюднила попередні висновки розслідування щодо імпорту аргентинського біодизеля, згідно з якими останній таки субсидується і становить загрозу для європейської промисловості. Однак, єврочиновники поки що утрималися від введення імпортного мита на біодизель з Аргентини, обґрунтовуючи своє рішення необхідністю зібрати додаткові докази.

Учасники ринку, в свою чергу, вважають відновлення мита лише питанням часу, що надає підтримку цінам на ріпак.

Окрім того, фундаментальна картина європейського ринку олійної зовсім не виглядає ведмежою. Так, цьогорічне виробництво ріпаку в ЕС є на 3 млн т нижчим за торішній рівень. Однак, з іншого боку, це частково компенсується більш високими запасами на початок сезону та прогнозами зростання імпорту канадської каноли.

Що стосується України, то збиральна кампанія пізніх культур тут сягнула свого екватору, що чинить тиск на ціни соняшнику та сої, який підсилюється високою врожайністю. Станом на 3 жовтня обмолочено 74% площ соняшнику та 50% — сої. Урожайність культур перевищує торішні показники на 14% та 41% відповідно.

На старті сезону вартість сої навіть була нижчою за вартість соняшнику

Отже, є всі шанси на те, що Україна збере рекордний чи близький до того врожай соняшнику (вище 15 млн т) разом з дуже гарним врожаєм сої, який, скоріш за все, перевищить 4 млн т.

Суттєве зростання пропозиції на ринках цих культур негативно позначається на цінах. На старті сезону вартість сої навіть була нижчою за вартість соняшнику, хоча зазвичай ми спостерігаємо протилежну ситуацію. Так, спред між двома культурами сягав 250 грн/т на користь соняшнику. Однак щойно переробники задовольнили свої потреби в сировині, внутрішні ціни на насіння стрімко пішли донизу, опустившись нижче 10000 грн/т, тоді як ціни на сою лишилися переважно стабільними на середньому рівні 10500 грн/т.

Ведмежий вплив на ринок соняшнику чинять експортні ціни на соняшникову олію, які знаходяться на мінімальних рівнях з 2009-го року. Попри зростання цін на нафту, ринки рослинних олій перебувають під тиском збільшення пропозиції завдяки високим рівням виробництва соняшнику та сої, та сезонного зростання виробництва пальмової олії в Малайзії.

Щодо ріпаку, то українські компанії продовжують активно експортувати олійну й нині вже реалізували половину експортного потенціалу поточної кампанії. На внутрішньому ринку спостерігається стабільний попит, що забезпечує підтримку цінам, які коливаються навколо рівня 13000 грн/т на умовах самовивозу.

Разом з тим, українські аграрії продовжують посівну озимого ріпаку і вже засіяли на 10% площ більше, аніж очікувалося спочатку. Таким чином, загальні посівні площі під врожай озимого ріпаку 2019 року складуть майже 1 млн га.

Наразі погода є сприятливою для отримання сходів і рослини знаходяться в гарному стані, що закладає хороше підґрунтя для наступного врожаю. 

Viktoria Blazhko 13690Вікторія Блажко, консультант Agritel

За матеріалами AgroFM