Польський уряд з 8 жовтня запускає програму, згідно якій планує викупити у вітчизняних садівників 500 тис. т промислових яблук, повідомляє e-sadownictwo.

Очікується, що це поліпшить становище виробників, які через небувалий врожай опинилися в пастці низьких цін, і, можливо, змінить загальну ситуацію на ринку.

Закупівлями надлишків займатиметься визначена державою компанія. Проводитимуться вони в різних точках країни, за ціною 0,25 злотих за кілограм (приблизно $0,07) — удвічі вище ціни, що склалася на ринку.

Фермерам обіцяють вносити оплату за яблука протягом всього лише кількох днів. Деталі держпрограми зараз допрацьовуються.

Однак виробники радіти їй не поспішають. Перш за все тому, що яблука з держзапасів підуть на виробництво концентрату, а позиції цього сегмента і так занадто хиткі.

Замість цього вони вважають більш доцільним утилізувати фрукти, пустити їх на виготовлення біогазу або спирту.

Також фермерів цікавлять правила, відповідно до яких будуть здійснюватися закупівлі. Адже півмільйона тонн – досить пристойна частина врожаю, який оцінюється цьогоріч в рекордні 4,5 млн т.

Скептики вважають, що втручання держави може тільки погіршити ситуацію. На їх погляд, кращим рішенням було б залишити яблука гнити під деревами.

Разом з тим, як пише east-fruit, подібний крок з боку Польщі може призвести до зростання цін на яблуко в сусідніх Україні та Молдові. Які, до речі, останнім часом мітять відняти у поляків лідерство у виробництві та експорті концентрованого соку, а також заморожених фруктів та овочів.

Польщі це загрожує втратою близько 50 тис. робочих місць.