Антиросійські санкції по-різному позначилися на українських виробниках добрив, але в більшості — позитивно. Про це в ефірі AgroFM розказав Олексій Голубов, президент Союзу хіміків України.

Останні два місяці, коли почалася підготовка до осінньої посівної, на повну потужність запрацював Сумихімпром. Він зараз випускає близько 37-39 тис. т добрив щомісяця. Такого не було років 7, а то й більше.

Крім того, Ostchem після 4 років простою запустив Сєверодонецький Азот.

«Це був найскладніший пуск. Там не було газу, не було електроенергії. Потрібно віддати належне – вони побудували свою когенераційну установку, і хоча б для виробництва аміаку цього вистачало. Але були складнощі з іншим обладнанням, і головне — розбіглися люди», — розповідає Голубов.

До речі, зазначає він, за 5 років кількість зайнятих людей у виробництві добрив скоротилося на 55 тис. З карти України зникло близько 750 підприємств, які були пов’язані з хімією.

Голубов зазначає, що гірше йдуть справи у Дніпровського заводу мінеральних добрив.

«Ми натрапили на несподівану проблему — відсутність сірчаної кислоти. Після введення квот без кислоти залишилися металурги, виробники добрив. Сумихімпром завантажив потужності по повній, і все рівно цього вистачає тільки щоб забезпечити кислотою потребу самого заводу», — пояснює він.

Поставки через поляків налагодити теж не вдалося. По суті, українське виробництво залишилося без сірки.

«На мій погляд, квоти потрібно скасувати. З цим був перебір», — додає фахівець.

Одеський припортовий завод поки стоїть. І з такими цінами на газ завод і не запуститься.

«Зараз ціна на газ – $470 (для порівняння, в Росії, Узбекистані – $80, в Казахстані – $90). При тому, що сам аміак коштує дешевше – $300», — пояснює він.

Разом з тим, президент Союзу хіміків каже, що принаймні азотних добрив аграріям має вистачити. Раніше виробники вийшли із заявою, що кожен місяць забезпечуватимуть виготовлення 300 тис. т добрив і потребу на проведення осінньої посівної закрили.

Під посівну навесні знадобиться більше добрив. Тому бажано, щоб зараз заводи працювали. Але якщо підприємства доводиться зупиняти через затареність складів готовою продукцією, тут вже потрібно розмовляти з аграріями, підсумував Голубов.