Понад 80% дотацій з державного бюджету врешті-решт опиняється в кишенях постачальників засобів виробництва. Про це свідчать результати дослідження експертів проекту UaFoodTrade — Олега Нів’євського, викладача Київської школи економіки та Романа Нейтера, координатора Моніторгингу парламентських комітетів, опубліковане Voxukraine.

Image1

Фактично, зазначають експерти, з 6,3 млрд грн виділених бюджетом коштів, постачальники факторів виробництва отримують близько 4,8 млрд грн.

Друга найбільша складова — це безповоротні економічні втрати, котрі виникають через неоптимальний розподіл ресурсів, спричинений дотаціями. Зокрема, 5-6% з з усієї суми (а це приблизно 300 млн грн) є даремно втраченими ресурсами.

Землевласники отримують також частину дотацій, особливо якщо вони здають землю в оренду. Але на них доводиться десь 7% від загального обсягу дотацій або 500 млн грн.

Найменше зиску отримують працівники, адже їх приріст в доходах, спричинений дотаціями на фактори виробництва, становить від 4 до 7% (залежно від розміру підприємства) від загального обсягу дотацій.

Фахівці констатують, що в цілому хаотичні програми підтримки навряд чи стануть в нагоді агровиробникам. За винятком, певно, невеликої групи окремих заможних та з гарними зв’язками сільськогосподарських підприємств.