Практика застосування IT-розробок у сільськогосподарському виробництві стала більш масовою. І навіть маленькі фермери почали включатися в цей процес. Про це в ефірі AgroFM розповів Олег Кузнєцов, партнер Kreston GCG. 

Експерт зазначає, що раніше попереду всіх інновацій були саме агрохолдинги. Вони мали достатньо ресурсів, щоб фінансувати проекти, які фактично були венчурними: того, що декларувалося на старті, команда розробників могла і не досягти. Тобто був ризик, що інвестиції не повернуться.

Інновації стають все дешевшими, доступнішими

До того ж, це було дуже дорого. Але по мірі прогресу інновації стають все дешевшими, доступнішими, а, отже, і отримують більш широке поширення.

Та й самі аграрії повірили, що ті ж дрони — це не просто «іграшки». Вони побачили приклади, коли за рахунок дронів ефективність виробництва підвищувалася в кілька разів, згадує Кузнєцов.

За його спостереженнями, практика застосування IT-розробок стала набагато більш масовим.

«Як тільки дрони стали на порядок дешевшими, а самі фермери навчилися ними користуватися, вони почали їх купувати», — говорить партнер Kreston GCG. Дрони вже виконують функцію моніторингу полів, аналізу, обприскування, і навіть охоронну. Тобто отримують більш широке застосування.

Дрони – це тільки старт. Далі йде робототехніка

Разом з тим, деякі функції точного землеробства, застосування датчиків все ще залишаються новинками для багатьох агрогосподарств. Або вони впроваджені частково, або до них поки тільки звикають.

Один з нових світових трендів — технології, пов’язані з управлінням виробництвом, з об’єднанням всіх процесів і формування прогнозів.

«Дрони – це тільки старт. Далі йде робототехніка, пов’язана зі збиранням врожаю, безпілотні трактори і т. д., — говорить Кузнєцов. — Але це вже буде наступним кроком, адже впровадження таких технологій має супроводжуватися законодавчими змінами. Для багатьох країн це все ще є обмеженням».

Нові тренди пов’язані зі зменшенням використання людської праці, мінімізацією помилок.

Те ж точне землеробство нікуди не зникає, воно тільки виправляє помилки, які були виявлені раніше. Сенсори теж продовжують поліпшуватися. Тобто, вибудовується ще більш закрита система. А всі ті прогалини, які виявлялися в ній, поступово заповнюються.