Вирощування бичків на м’ясо в Україні зараз дає 10-15% рентабельності. Такий рівень прибутків не викликає особливого інтересу до цього бізнесу посеред фермерів.

Проте рентабельність м’ясного виробництва можна підвищити – за рахунок інтенсивної технології відгодівлі високопоживними преміксами та збуту продукції на експорт. Про це в ефірі AgroFM розповів Петро Багачевич, експерт IFC з фінансування аграрного сектору.

Фахівець наводить приклад. Господарство зі стадом на 100 голів має річні продажі приблизно в 1 млн грн. З них 150 тис. грн становить прибуток.

Це господарство може додатково докупити 2-х місячних бичків у населення – 50-60-70 голів. І на інтенсивній відгодівлі отримати чималу однорідну партію товарної продукції. Її можна буде продати набагато дорожче, якщо знайти покупців на зовнішньому ринку.

Проте аби докупити бичків, господарству доведеться взяти кредит в банку. Для цього воно повинне бути зареєстрованим, мати прозору звітність. І довести банку свою платоспроможність.

Багачевич акцентує: аби зібрати достатню партію для експорту, фермерам доведеться кооперуватися.

«Це може бути формальний кооператив чи неформальний. Головне, щоб фермери були об’єднані ідеєю і домовилися про вирощування бичків за одними стандартами. Не може бути так, що кожен вирощуватиме по-своєму, адже для експорту треба забезпечити однорідну партію», — розповідає фахівець.

При цьому він радить спочатку знайти свого споживача, а вже потім підлаштовувати під нього технологію виробництва. Адже технологія потягне за собою збільшення витрат, наприклад, на високоенергетичні корми чи обладнання.

Загалом, за розрахунками IFC, ефективно вирощувати в українських умовах можна до 1000 поголів’я бичків, додав Багачевич.

Нагадаємо, раніше ФАО розробила бізнес-план інтенсивної зернової відгодівлі молодняку ВРХ. Вихідні дані: відгодувати 3 500 бичків до 550 кілограмів живої ваги за 15 місяців. Для реалізації такого проекту знадобиться $3,4 млн, а окупляться інвестиції через 8,5 років.

Ще один бізнес-план – це розрахунки по організації переробки такої кількості м’яса. Інвестиції в забій та обвалку складуть уже $6 млн, проте й принесе це власнику бізнесу чимало.

Загалом, за розрахунками ФАО, на відгодівлі бичків на м’ясо Україна може щороку заробляти додаткові $2 млрд.