На український мед падає попит на міжнародному ринку, а з ним – і ціни. Основні покупці солодкого продукту, ЄС та США, сформували великі запаси меду, а отже купують менше, пише Agravery.

Якщо на початку 2018 року експортна ціна на український мед складала 2 €/кг, то уже в липні-серпні вона опустилася до €1,4. На внутрішньому ринку у пасічників купують взагалі по €1,16-1,22, що приблизно відповідає 38-40 грн/кг.

Така ціна змушує виробників стримувати продажі. Вони апелюють тим, що цьогоріч упали медозбори через масовий мор бджіл, а затрати на виробництво виросли.

Хоча, за розрахунками фахівців, на ефективній пасіці собівартість кілограма меду зараз не перевищує 0,5-0,7 €/кг. Тобто все що понад – прибутки пасічників.

Тим часом, аналітики поки що не бачать перспектив для зростання цін на мед як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку. Експортери теж не хочуть працювати у збиток і проводити закупівлі дорожче, адже затрати на логістику виросли, як і вартість лабораторних аналізів.

З іншого боку, зовнішні контракти доведеться виконувати. Інакше закордонні покупці знайдуть більш надійних постачальників. Пасічникам доведеться збувати мед на внутрішньому ринку, а отже ціни падатимуть ще більше.

Сергій Терентьєв, голова Спілки пасічників Київщини, вважає, що експортери самі збивають ціни на мед. «У цій ситуації пасічники не здаватимуть мед, а експортери вимушені будуть платити штрафні санкції. Ми розуміємо, що експорт важливий, проте з такою ціною перспектив для розвитку галузі немає», — говорить він.

Терентьєв додає, що бджільництво потребує великих капіталовкладень. Пасіка на 100 бджолосімей обійдеться близько 0,5 млн грн. Тому прийнятною ціною називає хоча в 50-60 грн/кг.