Ціни на олійні культури йдуть вниз, хоча світовий попит на них зростає, повідомляє аналітичний центр УкрАгроКонсалт, посилаючись на слова Бена Бакнера, аналітика AgResource (США)

Швидше за все дешевшає соя і соєва олія. Тонна соняшникової олії з Причорноморського регіону майже на $100 дорожче соєвої з США.

Бакнер пояснює це торговельною війною між урядами США і Китаю. Прибутковість сої та олії зростає лише в Південній Америці і Причорномор’ї.

У 2018 році в США виробництво сої збільшиться на 12%, а каноли в Канаді — на 14 %, прогнозує експерт. По соняшнику головними світовими гравцями будуть Україна та Росія. В цих країнах очікується зростання його виробництва на 28% і 20% відповідно.

Це в свою чергу впливає на зниження закупівельних цін на соняшник в Україні, пишуть аналітики електронної біржі Grain Trade.

Суха і спекотна погода у вересні прискорює збір культури. Його валовий збір може досягти 14-14,5 млн т.

При цьому стрімке падіння цін на соняшникову олію слідом за обвалом світових цін на соєву та пальмову олію стримує закупівлю соняшнику навіть за низькими цінами.

Якщо на початку вересня ціна на FOB у чорноморських портах ненадовго піднялася до $695 за тонну, то на сьогодні впала до $670-680 для поставок в жовтні і до $660-665 для поставок в листопаді-грудні.

Причини цього вище озвучені Бакнером: стрімке здешевлення сої та соєвої олії на американському ринку через рекордний врожай і відмову Китаю купувати сою у США. На Чиказькій біржі ціни на неї впали до $ 298 за тонну, а на олію — до $601. Це рекордний мінімум за минулі 10 років.

За словами Бакнера, ринок олійних сьогодні використовують у політичній боротьбі. До того ж зростає населення планети, а з ним і споживання рослинних олій. Якщо в 2010 вона дорівнювала 19 кг на людину, то в 2018 році — 24 кг. На виробництво олійних культур з кожним роком впливають і зміни клімату, а також перехід на альтернативні види палива.

«До 2040 року Китай повністю перейде з нафти на електроенергію, — прогнозує Бакнер, — а світове виробництво біоетанолу буде і далі зростати».