Олійний льон є надзвичайно вигідною культурою для вітчизняних фермерів. А от з льоном-довгунцем ситуація інакша – через ряд економічних причин площі під ним за роки незалежності України скоротилися у 100 разів. Про це на своєму Facebook написала Ольга Трофімцева, заступник міністра аграрної політики та продовольства з питань євроінтеграції.

За її словами, рентабельність олійного льону коливається в межах 43-95%. Багато чого залежить від технології вирощування та рівня врожайності.

При цьому площі під ним в Україні останні роки суттєво коливаються. Наприклад, в 2008-му олійним льоном посіяли 19 тис. га, в 2016 році – майже 68 тис. га. У 2018-му, за попередніми даними, дещо більше 32 тис. га.

Експорт льняного насіння та олії з нього поступово зростає. Якщо у 2013-му українські компанії експортували 10,9 тис. т насіння і 2,8 тис. т олії, то торік — 56,8 тис. т насіння та 9,9 тис. т олії.

Трофімцева звертає увагу, що приблизно половину олії купили країни Європейського союзу. Там цей продукт користується надзвичайною популярністю. А загалом щороку ЄС потребує 650 тис. т лляної олії.

Однак що стосується льону-довгунця, то у 2017 році площі під ним склали всього-на-всього 1,4 тис. га, тоді як в 1990-х роках сіяли понад 170 тис. га.

«Але, сьогоднішня кон’юнктура світового ринку льоно-конопле сировини дає нам можливість почати відроджувати даний підсектор завдяки попиту на зовнішніх ринках, вважає Трофімцева. — Волокно використовують все більше для заміни синтетичних матеріалів, виробництва будматеріалів, у харчовій промисловості, медицині тощо».

Вартість тонни волокна досить приваблива і знаходиться в межах $1000.

Нагадаємо, раніше повідомлялось, що єдиний в Україні виробник лляної олії планує припинити виробництво через брак сировини.