Після липневого росту цін, який спостерігався на фоні очікуваного недобору пшениці у світі, уже у другій половині серпня ця зернова почала дешевшати. Якщо станом на 10 серпня вартість продовольчого зерна третього класу на умовах поставки FOB становила 220-225 $/т, то на 30 серпня вона знизилася до $212-216.

Як пояснила в ефірі AgroFM експерт аграрних ринків Любов Панкратова, на ціну пшениці впливають відразу декілька факторів.

По-перше, відчувається тиск з боку суміжних ринків – кукурудзи та сої. Через очікування високого валу ціни на кукурудзу ідуть донизу, а це тягне за собою і пшеницю. На кукурудзу, в свою чергу, впливає ринок сої.

Окрім того, в період збиральної кампанії та деякий час після нього мають місце спекулятивні чинники.

«В попередні роки чітко спостерігалася така динаміка: як тільки починається збір урожаю, ціна суттєво обвалюється. Скажімо, в 2013 році обвал цін по кукурудзі сягнув 100 $/т — з $230 до $130, — розповідає Панкратова. — По пшениці він менший, але теж спостерігається».

За її словами, зазвичай для України це період «лоукост», під час нього зерно максимально вивозилося за низькими цінами. За 3-4 місяці від початку збирання врожаю експортувалося 50-60-70% від загального валу пшениці.

Позитивною тенденцією минулого року стало те, що дуже різкого спаду цін не відбулося, зазначає фахівець. У поточному році на початку збирання озимої пшениці такого теж не спостерігалось. Певний спад намітився тільки у зараз.

Варто враховувати й те, що аграріям перед посівною потрібна готівка і якусь частину врожаю вони готові збути за будь-якою ціною. На цьому фоні в Україні розвивається так званий «тіньовий» ринок зерна. Його зараз оцінюють в 30%.

Не менш важливий фактор – нестача елеваторних потужностей для зберігання збіжжя. Крім того, дрібні фермери побоюються продавати зерно на елеватор, турбуючись про можливі спекуляції на обсягах, оплаті за досушування тощо. Тому вони продають за готівку відразу з поля.