На українському ринку з перших днів вересня почала з’являтися імпортна морква. Зазвичай для осені це явище нетипове, адже в цей період Україна забезпечує внутрішню потребу власними овочами, пише «Шувар».

Однак цього року у імпортерів раптово з’явилося «вікно»: збирання ранньої та середньої моркви в Південних та Центральних регіонах України закінчилось передчасно, а копати пізню на Заході почнуть через 3-4 тижні.

До того ж, морква в Україні зараз дійсно дорога, овоч стабільно лідирує в списку найдорожчих позицій серед «борщового» набору. За перші два місяці 2018/19 МР середні ціни на моркву перевищили торішні у півтора рази. В середині липня морква коштувала 17-18 грн, зараз господарства пропонують новий врожай по 7-8,5 грн/кг.

Міжсезонням та привабливими цінами на українському ринку скористалися білоруси. Пропонується на гуртових ринках морква з сусідньої країни у максимальному діапазоні цін. Наприклад, на львівському «Шуварі» — від 9 до 10 грн/кг. Для порівняння, вітчизняна тут коштує 8 грн/кг.

Євген Шаботенко, категорійний менеджер напрямку «овочі та фрукти» мережі «Варус» коментує, що високі ціни на моркву тримають в тонусі українських імпортерів ще з весни.  Але початок імпорту у вересні, на його думку, пов’язаний передусім із погодою. В центральних та південних областях збору врожаю зараз перешкоджають дощі, пропозиція моркви знизилася, і це створило умови для тимчасового зростання цін.

«Імпортери відразу зреагували на це, але я впевнений: як тільки у вказаних регіонах погода налагодиться, імпортна морква втратить свою конкурентоспроможність», — додав він.

Тетяна Гетьман, експерт плодоовочевого ринку Східної Європи також додала, що уже в жовтні-листопаді ціни на моркву в Україні падають до мінімальних показників. І це буде досить небезпечний період для імпортерів.

До слова, загалом Україна щороку збирає приблизно 0,9 млн т моркви. Практично весь урожай споживається на внутрішньому ринку. Обсяг експорту зазвичай не перевищує 2 тис. т. Стільки ж імпортується за сезон.