Вертикальні ферми вже не є панацеєю від продовольчої кризи у країнах з маленькими територіями, пише Ендрю Дженкінс, науковий співробітник школи природного та будівельного середовища в Королівському університеті в Белфасті у виданні The Conversation.

Виною всьому енергетична недоцільність цього нового виду агро. Наприклад, саджанці, вирощені в традиційно опалювальній британській теплиці споживають щорічно 250 кВ/год на 1 м кв., а вертикальна ферма — 3500 кВ/год, тобто в 14 разів більше, підрахував Дженкінс.

Причому майже всю цю енергію поглинають штучне освітлення і клімат-системи. До того ж значно більше споживання енергії — це і більше виділення парникових газів, підкреслюють експерти.

Спочатку вертикальні ферми набирали популярність, тому що зводили до мінімуму використання води і доводили до максимуму продуктивність за рахунок гідропоніки або аеропоніки, тобто використання невеликої кількості поживних речовин, площ, грунту, води.

Проте високе енергоспоживання нівелює цей ефект, визнають експерти.

Зараз британці використовують 72% своєї землі для сільського господарства, але імпортують майже половину харчових продуктів. Тому невеликі за територією країни, як більшість європейських, для підтримки продовольчої безпеки змушені шукати альтернативи вертикальним фермам, які б використовували природне освітлення.

Одна з них у великих містах — підняте городнє озеленення в комунальних парках. Овочі і фрукти аграрії-урбаністи вирощують під відкритим небом у спеціальних дерев’яних або бетонних «ліжках», піднятих над землею і наповнених ґрунтом з компостом.

Інший метод — аквапонні системи на дахах будинків. Об’єднання садівництва з аквакультурою, коли риба допомагає створювати середовище для живлення рослин, споживає значно менше енергії, ніж звичайні вертикальні ферми, стверджують фахівці. Головне — оптимально розрахувати систему труб і насосів для води.

Фронт робіт для таких ферм у містах величезний. Наприклад, в Манчестері площа незайнятих плоских дахів становить 136 га або третину міської території.

Навіть проста теплиця на даху споживає на 70% менше енергії, ніж освітлена вертикальна ферма.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.