Кооператив «Горіх Причорномор’я» планує виробляти медово-горіхову, медово-ягідну пасти і медовий квас. Для цього він ініціює створення медового кластеру в Одеській області, повідомляє «АгроЮг» з посиланням на Павла Тулбу, керівника кооперативу.

Раніше кооператив робив кілька невдалих спроб створення власної пасіки та залучення до співпраці окремих бджолярів.

Але, за словами Тулби, власна пасіка для них — утопія, адже її дуже складно механізувати, а з окремими бджолярами не вдалося досягти взаєморозуміння.

«Пасічники не готові до такої кооперації, — говорить Тулба. — Вони вважають, що кооператив повинен платити їм гроші за запилення, але фундук і волоський горіх, які ми вирощуємо, запилюються вітром і нам для цього не потрібні бджоли».

Согодні кооперативу потрібен мед для нових продуктів, які він давно планує виготовляти. Обладнання для виробництва медового квасу аграрії купили, і воно запрацює наступної весни.

«Горіх Причорномор’я» вже почав співпрацювати з пасічниками. Зокрема, спільно з Інженерно-технологічним інститутом “Біотехніка” кооператив розробляє технологію висадки квітучих трав-сидератів, які одночасно будуть корисні кооперативу і бджолярам як медоноси.

Тулба каже, що поки кооперативу не вдалося зробити кооперацію максимально вигідною для обох сторін, тому, найімовірніше, «Горіх Причорномор’я» візьме на себе також виготовлення вуликів, а бджолярі частково відшкодовуватимуть їх вартість медом.

Крім того, якщо бджолярі погодяться працювати з кооперативом за безготівковим розрахунком, то зможуть отримувати на 20% вищу ціну.

«Горіх Причорномор’я» вирощує понад 150 га змішаних садів і має власний розплідник горіха волоського і фундука. На коренях фундука кооператив пробує вирощувати трюфель.

Раніше ми повідомляли, що перший медовий кластер в Україні запрацював у Полтавській області. Пізніше горіхово-медовий кластер виник в Дніпропетровській області.