Масштаби вирощування сої в Бразилії перетворили цю найбільшу савану Південної Америки в суцільний сільськогосподарський завод. Фермери далеко зайшли в тропічні ліси Амазонки, знищуючи їх заради виробництва вигідної для себе культури.

А разом з тим – знищуючи дику флору і фауну в неймовірних масштабах, чим ще більше сприяють глобальному потеплінню, передає Reuters.

Коли 7 років тому фермер Джулімар Пансера купив землю в Бразилії, вона була вкрита ярусами фруктових дерев, диких чагарників і зрідка — високою пальмою. Він скосив, вирубав всю цю рослинність, підпалив її і почав сіяти соєві боби.

Такі ж фермери, як Пансера, збезлісили тут територію, більшу за площею, ніж Південна Корея.

Видання зазначає, що руйнівна політика і дешеві сільгоспугіддя зробили з Бразилії аграрну наддержаву, найбільшого в світі експортера сої (переважно ГМО), яловичини та птиці, найбільшого виробника свинини і кукурудзи.

Фермер Джулімар Пансера оглядає рослини під час збору врожаю

Але екологи звертають увагу, що, знищивши тропічні ліси, Бразилія поставила під загрозу життєво важливу зону — велику тропічну савану, де мешкає 5% видів представників дикої природи на планеті.

Починаючи з 2008 року, територія, відома як Серрадо (найбільша савана в Південній Америці), втратила 105 кв. км природного покриву. Це на 50% більше, ніж вирубка лісів, що спостерігалася за той же період на Амазонці. За розмірами Серрадо зникає майже в 4 рази швидше, ніж тропічний ліс.

Міністр сільського господарства Бразилії Блайро Маггі і його сім’я належать до одного з найбільших приватних виробників сої у світі, причому велика частина його угідь знаходиться в Серрадо

Бразильські чиновники зазначають, що захист рідної рослинності є критичним фактором для виконання зобов’язань за Паризькою угодою про зміну клімату. Але вчені попереджають, що біом досяг того переломного моменту, коли глобальне потепління лише посилюватиметься.

Зараз крім лісів Бразилія втрачає і водні ресурси. Так як рослинність зникає, струмки і джерела пересихають, заповнюються мулом. Це, в свою чергу, послаблює верхів’я життєво важливих річок. Зокрема, знаходиться під загрозою Сан-Франсиску, найдовша річка за межами Амазонки. Навіть у посушливі сезони рівень води в ній не падав до такого критичного рівня.

Фермер каже, що потік, який забезпечує його селище питною водою, заражений пестицидами

Зникають рідкісні гіацинтові ари, гривисті вовки і ягуари, які пов’язані з саваною. Зникають тисячі рослин, риб, комах та інших істот, які більше ніде не зустрічаються на планеті. А деякі з них тільки починають вивчатись.

В Бразилії поступово зникають рідкісні птахи

Схоже, що Серрадо впала під зусиллями фермерів забезпечити продовольчу безпеку у всьому світі. Адже в цей же час сільське господарство Бразилії зростає. Тільки за минулий рік темпи приросту галузі склали 13%.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.