Світовий попит на соняшникову олію з країн Причорномор’я може знижуватися аж до зими, вважають експерти аналітичного центру Украгроконсалт.

Причина цього — знецінювання валют ринків, з яких складається цей регіон. На ціну впливають і великі обсяги внутрішнього виробництва, зростаючі імпортні тарифи і значні запаси в інших країнах, особливо Індії.

Про великі обсяги виробництва олії у країнах Причорномор’я можна вже судити за першими звітами щодо збирання соняшника.

Посівна площа під ним і його виробництво в більшості цих держав — України, Росії, Румунії і Молдові. І це незважаючи на те, що з-за погодних умов майже скрізь знизилася врожайність, крім Болгарії.

Україна прибрала 13% соняшнику при врожайності 1,96 т/га. Площа під посівами цієї культури зросла з 5,4 млн га в 2017 році до 6,99 млн га на сьогодні. Правда, офіційні цифри менше експертних приблизно на 1,5 млн га, попереджають аналітики.

Очікуваний врожай у цьому році — 13,6-13,7 млн т, що на рівні минулого, хоча фахівці прогнозували 14,5-15 млн т.

Для порівняння: в Росії прибрані 2,7% площ, свідчать дані USDA. Урожайність соняшнику 1,98 т/га, а площі досягли рекордного рівня в 7,5 млн га, або на 450 тис га більше, ніж у 2017-м. Урожай в РФ експерти прогнозують 14,85 млн т. Це істотно вище останнього прогнозу USDA в 11 млн т.

Але Україна буде, як і раніше, головним експортером соняшникової олії і шроту з Причорномор’я: споживання продуктів соняшнику в Росії набагато вище, чим в Україні.

По цій культурі нарощує посіви і виробництво Румунія: там, за прогнозами, буде врожай близько 3 млн т.

В Болгарії площі скоротилися на 12 %, але вона компенсує цю втрату більш високою врожайністю — 2,8 т/га проти 2,64 т/га минулого року. Її урожай соняшнику зросте з 1,9 млн т в 2017-му до 2-2,1 млн т.