Український молочний індекс, що відображає динаміку умовної прибутковості виробництва молока професійними фермами, за результатами серпня 2018 року знизився на 1,3%. Про це на своєму Facebook повідомив Андрій Ярмак, економіст інвестиційного відділу ФАО.

«Не найкращий рік виходить для українських молочників. 7 з 8 місяців УМІ падає. А зростання, яке ми побачили минулого місяця, було дуже незначним і повністю перекрилося падінням в серпні», — зазначає фахівець.

Зростанню УМІ завадив тиск з боку світового ринку — там ціни на молокопродукти продовжували падати (на 5% в середньому). На фоні цього фактору зниження індексу могло бути й більшим, додає Ярмак.

Але основною причиною зниження прибутковості були не низькі ціни на молоко, а зростання вартості кормового раціону через суттєвого подорожчання кукурудзи та фуражної пшениці.

«В серпні 2018 року УМІ був на 19,6% нижчим, ніж в відповідному місяці 2017-го. Нижчим в серпні УМІ був лише двічі – в кризових 2015 та 2016 роках. Отже, історично це був третій найгірший серпень для професійних молочників з точки зору прибутковості виробництва молока», — констатує фахівець.

Аналогічно було з прибутковістю молока за період січень-серпень. Гіршими були лише 2015 та 2016 роки. За ці вісім місяців 2018 року професійні виробники молока отримали в середньому на 13,1% менше прибутку, ніж за аналогічний період 2017 року і на 7% менше, ніж в середньому за такий самий період 2012-2017 років.

В вересні, додає Ярмак, можливе зростання показника. Тим більше, що ціни на високі ґатунки молока вже пішли вгору.

Додає незначного позитиву також зростання світових цін на сухе молоко, та він повністю нівелюється значним падінням цін на масло, яке було основною причиною зростання вітчизняних цін в 2017 році.