White Cabbage 2770028 1280 696x464

В південних областях України скорочуються площі під овочами відкритого ґрунту. За даними Державної служби статистики, Одеська область у 2018 році зменшила посіви під всіма основними овочевими культурами. Те ж саме стосується Запорізької області.

На Миколаївщині менше посіяли капусти, моркви, огірків, помідорів, цибулі, моркви та буряку.

Єдиний регіон, де спостерігається позитивна динаміка, — Херсонщина. Там збільшили площі під помідорами на 4,3%, а під часником навіть потроїли. Натомість капусти, цибулі та огірків теж посіяли менше.

Станіслав Овчарик, начальник відділу продажів компанії Rijk Zwaan, пояснює, що з боку фермерів це не відмова від овочів, а певна оптимізація площ. І причин цьому відразу декілька.

«В першу чергу, це рівень споживання овочів. Внаслідок кризових явищ, які спостерігаються протягом останніх років, упала купівельна спроможність населення. Та й самого населення меншає, в тому числі, внаслідок трудової міграції. Це впливає і на рівень, і на структуру споживання», — розповів фахівець в ефірі AgroFM.

Зокрема, за його словами, в раціоні українців все менше стає борщового набору. Натомість більшає зелені, томатів, огірків.

Ще один важливий фактор — зміна кліматичних умов. Захистити культури стає складніше. І інколи навіть фермери, що мають величезний досвід роботи, не можуть справитися і забезпечити нормальну якість врожаю.

Тут же випливає необхідність зрошення. Останнім часом про нього стали турбуватися не лише на півдні, а і в західних та північних областях України, які раніше вважалися зонами достатнього зволоження. Без зрошення стало неможливо отримати прогнозований та якісний урожай.

«Окрім того, протягом останніх років росту цін борщового набору не спостерігається. Ціни більш-менш стабільні, і це не спонукає фермерів збільшувати площі», — говорить Овчарик.

Він також додає, що борщовий набір не є списком культур з великим експортним потенціалом. Навіть у кращі роки експорт був незначним. Тому фермерам доводиться розраховувати тільки на внутрішнє споживання.