Прийдешнє глобальне потепління на 2° за Цельсієм збільшить популяцію сільськогосподарських комах-шкідників, які зможуть знищувати на 50% більше світового врожаю пшениці, ніж сьогодні, на 30% більше кукурудзи і на 20% більше рису, свідчить дослідження, опубліковане в журналі Science.

Аграрії земної кулі можуть втратити від нашестя комах 200 млн т зерна.

З огляду на те, що на сьогоднішній день 800 млн людей на планеті хронічно страждають від голоду, а світове населення збільшилося до 10 млрд, поширення шкідників призведе до погіршення продовольчої безпеки навіть у розвинених країнах.

Так, втрати пшениці в Китаї зростуть на 50%, у Великобританії — на 5-11%, Канада залишиться без 6-10% врожаю кукурудзи, а в США комахи пошкодять на третину більше кукурудзи, ніж зазвичай.

4200-7
Втрати чотирьох головних виробників зернових в наслідок збільшення популяції комах-шкідників при глобальному потеплінні + 2 °C

«Спроби фермерів захистити урожай від комах навряд чи увінчаються успіхом, — вважає Розамонд Нейлор, професор Стенфордського університету США. — Збільшення використання пестицидів, таких методів як сівозміна і вирощування генетично модифікованих стійких культур допоможе контролювати збитки. Але, схоже, що при будь-якому сценарії зміни клімату нашестя комах неминучі».

Якщо ж клімат на планеті в цілому потеплішає на 4°, то світові втрати врожаю виростуть на 40-100% від сьогоднішніх. Це очікує планету вже в нинішньому столітті, попереджають експерти, якщо викиди вуглекислого газу не скоротяться.

Найбільша небезпека загрожує культурам, що ростуть в регіонах з помірним кліматом, відзначає Скотт Мерілл з Університету Вермонта, і особливо європейському хлібному кошику. Вчені прогнозують зменшення врожаю на 75% в 11 європейських країнах.

“Франція зазнає найбільш нищівного удару, — каже Мерілл. — Оскільки вона входить до п’ятірки світових виробників пшениці і кукурудзи. Ще один великий виробник пшениці, Росія, втратить від 10% до 16% даних культур”.

Крім зернових постраждають також ліси. За словами Куртіса Дойча, професора Вашингтонського університету і керівника даного дослідження, жуки-короїди вже знищили велику їх частину в Північній Америці, порушивши місцеву екосистему.

Як ми писали раніше, жук-паразит Золотий плямистий дубовий короїд стрімко знищує дубові гаї Каліфорнії.