Якщо б ринок землі в Україні було відкрито прямо зараз, то найдорожче сільськогосподарські угіддя коштували б у Черкаській області ($ 1670/га), а найдешевше — у Волинській ($ 564/га), повідомляє «Бізнес Цензор».

Про це свідчать дані рейтингу прогнозованої вартості української землі, створеного для видання проектом «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносин в Україні», в якому бере участь Світовий банк.

У трійці лідерів цінного чорнозему крім Черкаській — Полтавська та Київська області. Передбачувана вартість 1 га землі там буде $ 1600 до $1240 відповідно.

У кінці списку перед Волинською областю стоїть Житомирська ($613) і Луганська ($665). Причому низьку вартість землі в перших двох експерти Світового банку пояснюють невеликою кількістю ріллі там, а в третій з кінця — військовими діями.

Наприклад, на Волині багато земель розташовані в заболоченій місцевості. До речі, сільгоспугіддя Донецької області хоча й межують із зоною збройного конфлікту, але коштують $ 720/га — дорожче, ніж у відносно благополучних Чернігівській і Закарпатській областях.

 

 

Експерти проводили розрахунки за методом капіталізації доходу та обчислення так званого мультиплікатора — на їхню думку, єдино можливим, виходячи з ситуації в Україні.

Тобто вони взяли за основу середній дохід, що приносить щорічно оренда 1 га розпайованої землі в тій чи іншій області, і помножили на 20 років.

Автори рейтингу попереджають, що реальні ціни можуть бути ще вище, адже через мораторій на купівлю-продаж землі та розвиток великих монополістів на ринку паїв, нинішня вартість оренди занижена вдвічі, а то й уп’ятеро.

Тобто, наприклад, фактична ціна після скасування мораторію, наприклад, у Волинській області може виявитися у вилці $1128-2820/га, а в Черкаській — $3340-8350/га.