0 Bccba Ef953289 Xl 696x463

На території Біляївського району Одеської області планують створити ягідний кластер. Він об’єднає виробників, допоможе їм у вирощуванні, післязбиральній доробці і подальшому маркетингу вирощеного. Також планується створення комплексу з доробки та зберігання і будівництво переробного заводу, пише Agravery.

Ініціатор проекту – компанія «Грін Ленд ЛТД». Проект розрахований до 2023 року, а реалізувати його планується в два етапи.

«Для реалізації першого нам потрібно інвестувати 69,2 млн грн, період окупності складе 6 років», — розповідає Сергій Українець, керівник компанії.

На старті буде проведена підготовка ґрунту до закладання насаджень, створення інфраструктури та безпосереднє закладання ягідних культур на площі 40 га. В тому числі, 10 га буде відведено під суницю садову, стільки ж – під малину, 18 га — чорницю високорослу, і по 1 га — під червону смородину та аґрус. Частина коштів піде на закупівлю техніки.  

Першу ягоду будуть продавати на свіжому ринку через мережі супермаркетів Одеси та інших міст.

Уже у 2020 році  передбачається створення комплексу по післязбиральній доробці, де проводитиметься попереднє  охолодження та короткострокове зберігання ягід.

«На другому етапі проекту плануємо закладення  кісточкових культур (черешня – 20 га, персик – 15 га, абрикос – 15 га), та будівництво заводу з переробки/заморозки плодово-ягідної продукції», — розповідає Українець.

Згідно попереднього плану, кластер допоможе створити до 450 робочих місць.

Поки що реалізації проекту перешкоджає земельне питання, скаржиться керівник «Грін Ленд». Єдина легальна процедура отримання землі наданий час – це відкритий аукціон. Проте Українець не вважає його прозорим і говорить, що на аукціоні за будь-які гроші землю намагаються викупити для зміни цільового призначення та подальшого будівництва житла. Аграрії таким компаніям не конкуренти.

Ще один варіант – передати землі на створення фермерського господарства. Але в подальшому це принесе низку обмежень у діяльності кластеру.

До слова, інвестор уже займається вирощуванням плодів та ягід на Вінничині: яблук, вишні, малини тощо.