1611-696x463

Ксолобени — група сільських громад на східному узбережжі Південної Африки майже 20 років бореться з планами розробок титанових руд на їх споконвічній землі, пише The Guardian.

Туристам ця неймовірної краси місцевість відома як «Дикий берег». Тутешні аборигени живуть самодостатньо: обробляють землю, на якій вирощують кукурудзу і банани, ловлять рибу в море.

3094-1

Родини вибираються до міста тільки раз на місяць — щоб купити цукор, пальне та інші необхідні продукти і речі, які не можуть здобути самі.1819

«Мої батьки билися за цю землю, щоб я жив вільно, — розповідає рибалка Везохвахе Ндовела. — Я ніколи не погоджуся, щоб сюди прийшли шахтарі. Якщо шахта буде побудована, вода в усті річки буде забруднена, і ми більше не зможемо ловити рибу».

1102

Свій протест жителі Ксолобени висловили, заваливши листівками департамент мінеральних ресурсів Південної Африки.

1748

Якщо почнеться видобуток, написали вони, це витіснить сотні людей з споконвічних земель, відріже їм доступ до моря, забруднить навколишні села, пасовища та джерела води, эстуарні і морські екосистеми.

3602

«Кукурудза, яку ми вирощуємо самі, є нашим основним джерелом їжі, ми не можемо вижити без неї», — пише у своєму посланні Пинкинкани Ндовела.

1093

Крім того, племені доведеться переносити могили предків — без цього неможливий зв’язок з культурними коренями.

1100

«У нашій релігії море дуже важливо. Ми використовуємо його для хрещення і зцілення», — додає Бонисиле Эльси Сибия.

1098

Поки африканці перемагають в цьому протистоянні: австралійська компанія Mineral Commodities Limited відмовилася від проекту з видобутку титану на території Ксолобени.

1609

Зараз суд розглядає справу, результатом якого може стати рішення про те, щоб не видавати ліцензій на якусь здобич у цьому регіоні без згоди громади.

1096

А поки міністерство корисних копалин ПАР продовжило мораторій на розробку надр в районі Ксолобени ще на два роки.

3094

До речі місцеві ентузіасти випустили альбоми з видами Ксолобени і фото його жителів, в які вставлені дев’ять порожніх листівок — їх можна відірвати і послати на підтримку племені. Прибуток від продажу альбомів йде у фонд громади.

Фото: Том Пірс