З допомогою біотехнологій можна відновлювати території, де раніше велися воєнні дії, розповідає Станіслав Ісаєнков, заввідділом Інституту харчової біотехнології та геноміки НАН України, в ефірі радіо «Вести».

Тринітротолуол і особливо гексоген, з яких складається вибухівка, досить токсичні — як для людей, так і для рослин. Після вибухів гексоген вільно мігрує в грунтах, погіршуючи зростання і якість рослин, отруюючи їх.

Наприклад, в Україні грунт страждає і в районі воєнних дій на сході країни, і після вибухів у Новобогданівці.

Британський біолог Нільс Брюс знайшов ген, який може розщеплювати речовини вибухівки на нетоксичні сполуки.

Спочатку ген був введений в модельні рослини арабідопсису (різушки) для тестування. Цим проектом зацікавився Пентагон, який профінансував подальші дослідження. Американці трансформували вже один з видів трави, якою засівають полігони після військових навчань.

Є також цілий ряд рослин, які можуть показувати, де є ті чи інші корисні копалини. Так, в Африці було знайдено культуру, що виростає в місцях кімберлітових трубок і за якою можна ідентифікувати потенційні родовища алмазів.

Вже ведуться розробки по редагуванню геному рослин, які можуть накопичувати золото і літій. Останній особливо важливий для сучасних технологій, які все ширше використовують акумулятори.

«Я пропоную ідею накопичувати літій в рослинних клітинах, — розповідає Ісаєнков. — Це буде дешевше, ніж видобувати його у солончаках Болівії».

Але для цього потрібні солороси — рослини, які зростають на засолених грунтах. Вчені будуть намагатися модифікувати їх пори так, щоб вони накопичували більше літію.

Так чи інакше розвиток біотехнологій зменшує навантаження на інші види виробництва, застосування хімії в сільському господарстві, що сприятливо впливає екосистеми і біорізноманіття.

Наприклад, коли в Індії почали вирощувати генномодифікований бавовник, різко знизилося загальне внесення хімікатів на поля, поліпшилося здоров’я людей, впала дитяча смертність, покращилась якість води.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...