М’ясні продукти дорожчають, і жителі України все частіше замінюють їх рибою, але вона в основному імпортного виробництва, повідомляє прес-служба Асоціації рибалок України.

За її даними, імпорт на сьогодні становить понад 85% всього рибного прилавку, і це загрожує продовольчій безпеці країни в сегменті рибопродуктів.

Імпортна риба не завжди навіть задовільної якості, стверджують експерти Асоціації, а часто є сурогатом, небезпечним для здоров’я.

«Це перемороженная риба, невідомо коли і ким виловлена», — говорить Олександр Чистяков, голова Асоціації.

На його думку, до цього призвела відсутність в Україні механізму підтвердження легальності походження риби та системи моніторингу комерційних операцій з водними біоресурсами.

Вісім років, як в країні не введений сертифікат походження риби. До того ж штрафи за незаконний вилов риби надто низькі.

Як наслідок на ринку багато нелегальної продукції. Це близько 50% (32 тис. т) в промисловому вилові і 60% (12 тис т) в аквакультурі. Фахівці оцінюють тіньовий ринок 6 млрд. гривень.

Причому сюди входить як риба, незаконно виловлена в Україні, так і імпорт, завезений за «сірими» та «чорними» схемами.

Причому відхід у тінь українських компаній Чистяков пояснює масштабною корупцією в державних рибних відомствах.

За його даними, 30 років тому Україна була в ТОП-5 рибодобувних країн світу. 1989-му рибалки тодішньої УРСР виловили 1,1 млн. т водних живих ресурсів, або 24 кг рибопродуктів в рік на українця.

До 1994 року вилов впав майже в чотири рази, а до 2014-го — ще більш, ніж втричі, до 91,5 тис. т. У 2017 році Україна виловила близько 82 тис т біоресурсів.