25bbd0e1b6b867319eee6db0265473c5cf 696x464

Найбільша проблема у торгівлі яблуками з європейцями – це логістика. Таку думку в інтерв’ю delo.ua висловив Назар Романів, співвласник компанії «Аронія», що займається виробництвом яблучних соків та реалізацією свіжих фруктів.

За його словами, з логістикою щоразу виникають клопоти. Наприклад, на всю Україну є лише п’ять машин, які можуть доставити яблука в Норвегію. Лише вони обладнані у відповідності до європейського екологічного стандарту «Євро-5».

За кожну машину в 20 т доводиться платити €3,5 тис. Для порівняння, полякам доставити туди свою продукцію обходиться лише €1,5 тис.

«Різниця у €2 тис. складається саме тому, що на всю Україну лише 5 машин, які можуть виконати доставку», — пояснює виробник. Тому яблука везуть до Польщі, а там завантажують на судно, яке уже доставляє їх в Норвегію.

При цьому Романів акцентує, що перед тим, як потрапити з яблуками на європейський ринок, обов’язково потрібна сертифікація. Вимагають усе: аналіз води, якою поливають та миють яблука, аналіз повітря, аналіз про відсутність нітратів та пестицидів тощо.

Знайти партнера в ЄС просто: пишеш 100 компаніям, три з них відповідають, двое відпадають в процесі перемовин, а одна погоджується співпрацювати, ділиться досвідом співвласник «Аронії».

Також він додає, що компанія експортує на ринок ЄС соки. Їх можна постачати туди без мит, щоправда, у дуже невеликих кількостях. Фактично, вся квота вичерпується однією накладною.