Державний «Укрспирт» за останні 5 років скоротив виробництво удвічі. Якщо у 2013 році виготовлялося 18,3 млн дал спирту етилового, то за результатами 2017-го — лише 9,1 млн дал. Ще роком раніше — 9,7 млн дал.

В компанії говорять, що скорочення зумовлене низкою факторів, серед яких втрата третини внутрішнього ринку збуту через агресію з боку Росії, зростання акцизного податку, наявність тіньового ринку, сірих схем контрабанди тощо.

В Україну постачається нелегальний технічний спирт та спиртовмісна рідина з Білорусі, Молдови і навіть з непідконтрольних територій. На підпільних виробництвах з нього виготовляють алкогольну продукцію і реалізують на місцевому ринку.

«На одному з таких заводів у Киівский області вироблялося від 7 до 15 тон спирту на добу, а це від 15 до 30 тис. пляшок умовної горілки», — зазначають в «Укрспирті».

Враховуючи те, що за 5 років ставка акцизного податку зросла з 49,49 грн до 126,96 грн за літр 100% спирту, тобто в 2,5 рази, а купівельна спроможність населення лишається невисокою, контрафакт купують все частіше.

Тому нечисті на руку виробники цим користаються, говорить Олексій Дорошенко, голова Асоціації постачальників торгівельних мереж. «Всі націнки виробника складають приблизно 45% кінцевої вартості бутилки. Решта – податки. Тому є інтерес зекономити на акцизах і продати дешевше», — пояснює він.

Нагадаємо, частка тіньового ринку спирту, за різними оцінками, зараз в Україні становить від 40 до 50% загального обороту. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.