Maiz 696x466

У цьому році Державна продовольчо-зернова копорация України (ДПЗКУ) планує придбати за форвардними закупівлями 460 тис. тонн зернових. З них 300 тис тонн — кукурудза.

Це одна з двох закупівельних програм, за якими працює корпорація.

Для цього ДПЗКУ виділила попередню плату аграріям у сумі 1,4 млрд грн, понад 700 млн з яких вони отримали ще в початку весняно-польових робіт і частина — взимку для купівлі насіння, ЗЗР на інші потреби.

На відміну від банків, ДПЗКУ бере під заставу майбутній урожай, хоча з введенням аграрних розписок банки теж стали це робити.

Ці розписки в 2018 році почали набирати обертів. І оскільки проект державний, як і корпорація, вона зобов’язана їх використовувати.

Аграрні розписки практично нічим не відрізняються від договору застави, за винятком того, що в останньому беруться в якості застави окремі посіви, а всі знають, що вони нерівномірні. Аграрії засівають «шахматкою», міняються між собою паями, є спірні землі.

Для нас це пілотний проект. Перш ніж вибрати для нього виробника, вони проходять досить ретельну підготовку.

Основні вимоги — це попередня позитивна історія співробітництва, фінансова стабільність підприємця (ми не працюємо зі збитковими підприємствами, навіть якщо у них в минулі роки була позитивна історія співпраці з нами), позитивна кредитна історія.

Навіть якщо виробник вже взяв багато кредитів, але у нього немає прострочень по їх погашенню, то це для нас буде плюсом.

Зерно, яке ми купуємо, має бути застрахованим, і нам потрібно дочекатися даних страхової компанії про те, що посіви знаходяться в живому і розвиненому стані.

Преференції отримає також той виробник, який поставлятиме зерно майбутнього врожаю до філій ДПЗКУ.

Наша служба безпеки і юристи перевіряють клієнта, зокрема через YouControl. Це нам дуже допомагає відсіяти неблагонадійних «постачальників», які приходять просто отримати гроші.

Сьогодні ми купуємо пшеницю, ячмінь, овес і кукурудзу. Оскільки ми як державна компанія підтримуємо малого та середнього виробника, то беремо і мінімальні партії — від 100 тонн.

По раннім зерновим ми очікуємо поставки до 1 вересня, по кукурудзі — до 1 грудня. На цей момент всі області вже встигають зібрати урожай.

Друга програма закупівель, яку ми розвиваємо, — за подвійним складським свідоцтвом. Вона цікава тим, що працює тільки на наших філіях, і у нас є гарантія, що аграрії, які завезли туди зерно, не продадуть його іншим трейдерам, оскільки ми пропонуємо їм 70 % авансу.

Протягом 90 днів вони можуть почекати, поки ціна зростає — від початку збирання до Нового року. По сої та кукурудзі це цікаво і до лютого.

Коли настане апогей зростання, ми доплачуємо їм за тією ціною, яка діє на той день.

У минулому році з грудня по лютий кукурудза виросла майже на 500 грн за тонну, і ті аграрії, хто притримав до цього моменту зерно, залишилися задоволеними.

Golovan Natalia 227x300Наталія Головань, начальник відділу форвардніх закупівель ГЗПКУ

Використані тези виступу на IV щорічній аграрної конференції фахівців із закупівель ProAgro