У цьому році Державна продовольчо-зернова копорация України (ДПЗКУ) планує придбати за форвардними закупівлями 460 тис. тонн зернових. З них 300 тис тонн — кукурудза.

Це одна з двох закупівельних програм, за якими працює корпорація.

Для цього ДПЗКУ виділила попередню плату аграріям у сумі 1,4 млрд грн, понад 700 млн з яких вони отримали ще в початку весняно-польових робіт і частина — взимку для купівлі насіння, ЗЗР на інші потреби.

На відміну від банків, ДПЗКУ бере під заставу майбутній урожай, хоча з введенням аграрних розписок банки теж стали це робити.

Ці розписки в 2018 році почали набирати обертів. І оскільки проект державний, як і корпорація, вона зобов’язана їх використовувати.

Аграрні розписки практично нічим не відрізняються від договору застави, за винятком того, що в останньому беруться в якості застави окремі посіви, а всі знають, що вони нерівномірні. Аграрії засівають «шахматкою», міняються між собою паями, є спірні землі.

Для нас це пілотний проект. Перш ніж вибрати для нього виробника, вони проходять досить ретельну підготовку.

Основні вимоги — це попередня позитивна історія співробітництва, фінансова стабільність підприємця (ми не працюємо зі збитковими підприємствами, навіть якщо у них в минулі роки була позитивна історія співпраці з нами), позитивна кредитна історія.

Навіть якщо виробник вже взяв багато кредитів, але у нього немає прострочень по їх погашенню, то це для нас буде плюсом.

Зерно, яке ми купуємо, має бути застрахованим, і нам потрібно дочекатися даних страхової компанії про те, що посіви знаходяться в живому і розвиненому стані.

Преференції отримає також той виробник, який поставлятиме зерно майбутнього врожаю до філій ДПЗКУ.

Наша служба безпеки і юристи перевіряють клієнта, зокрема через YouControl. Це нам дуже допомагає відсіяти неблагонадійних «постачальників», які приходять просто отримати гроші.

Сьогодні ми купуємо пшеницю, ячмінь, овес і кукурудзу. Оскільки ми як державна компанія підтримуємо малого та середнього виробника, то беремо і мінімальні партії — від 100 тонн.

По раннім зерновим ми очікуємо поставки до 1 вересня, по кукурудзі — до 1 грудня. На цей момент всі області вже встигають зібрати урожай.

Друга програма закупівель, яку ми розвиваємо, — за подвійним складським свідоцтвом. Вона цікава тим, що працює тільки на наших філіях, і у нас є гарантія, що аграрії, які завезли туди зерно, не продадуть його іншим трейдерам, оскільки ми пропонуємо їм 70 % авансу.

Протягом 90 днів вони можуть почекати, поки ціна зростає — від початку збирання до Нового року. По сої та кукурудзі це цікаво і до лютого.

Коли настане апогей зростання, ми доплачуємо їм за тією ціною, яка діє на той день.

У минулому році з грудня по лютий кукурудза виросла майже на 500 грн за тонну, і ті аграрії, хто притримав до цього моменту зерно, залишилися задоволеними.

Наталія Головань, начальник відділу форвардніх закупівель ГЗПКУ

Використані тези виступу на IV щорічній аграрної конференції фахівців із закупівель ProAgro

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...