Quot Quot

Село Заріччя Закарпатської області називають «Капустяним раєм» або «Поліетиленовою долиною». Ранньою капустою тут займаються тисячі жителів, розповідає телеканал «Украина».

Більш того, у Заріччі працюють жителі багатьох сусідніх сіл, які, скільки б не намагалися робити це ж у себе, але саме так у них не виходить.

Якщо подивитися на околиці Заріччя з висоти пташиного польоту, вони і справді всуціль покриті теплицями і відкритими капустяними плантаціями. Зайнятий мало не кожен вільний клаптик землі.

Maxresdefault 36

Сім’я одного з фермерів рубає капусту в повному складі та ще найняла трьох працівників. Її голова — Михайло, який своє прізвище не називає, так само і рівня заробітків, проте основні цифри свого бізнес-плану озвучує.

«Одна теплиця коштує приблизно $10 тис., — розповідає він. — Я побудував три теплиці на 250 кв м і вклав $20 тис. Потрібно три роки, щоб вони окупилися».

А ще капустяний бізнес, як і все село тримається на далекобійниках. Заріччя називають столицею українських автоперевізників. Їх кількість тут, як у чотирьох найбільших областях України. Навіть на гербі села традиційне колесо замінили зображенням сучасної фури.

Водії вантажівок — найбільші платники податків місцевої казни. «Якщо у нас бюджет 8 млн грн, то далекобійників платять 7 млн грн, — розповідає Марина Васько, голова сільради Заріччя. — Якщо виникнуть проблеми у них, то встане все село».

Далекобійники орієнтовані в основному на закордонні рейси, однак нарікають: після того, як зіпсувалися відносини з Росією та Угорщиною про стабільність вони забули. Тепер водії возять вантажі тільки в Європу, але дозволів на виїзд отримують настільки мало, що тисячами залишаються без роботи.

«Якщо в першому кварталі минулого року я заплатив податків 50-60 тис. грн, — розповідає далекобійник Роман Жупанин, — то за той же період 2018-го — 16 тис. грн. Цим усе сказано».

Багато з них виїжджають на роботу за кордон, незважаючи на те, що податків там доводиться платити в рази більше. Решта приєднуються до капустяного бізнесу.