На Херсонщині вирощують саджанці волоського горіха з використанням технології ДНК-паспортів. Про це в інтерв’ю Agravery розповів Максим Калайда, засновник горіхового розсадника.

За словами Калайди, мікробіологічні ДНК-паспорти уже успішно використовують в Європі та США. В Україні ж вони стали першопрохідцями.

Такий садивний матеріал дуже якісний, адже перевірений на сортову відповідність.

Садівник розповідає, що визначення ДНК для рослин чимось схоже на визначення ДНК  батьківства дитини. «Кожен маркер має певну кількість показників, і відповідно до нього, кожен сорт горіха має  свій індивідуальний набір ДНК-маркерів, — пояснює Калайда. — Якщо при аналізі дані у різних саджанців одного сорту не відповідають ДНК-паспорту, це означає, що сорт не є «чистий», має ознаки іншого сорту або форми».

Кожен аналіз на ДНК-відповідність коштує десятки тисяч гривень, але, як вважають в розсаднику, витратитися на це – набагато краще, ніж через 5-7 років викорчовувати сад, який виріс з неякісних саджанців.

Під розсадник Калайда виділив 20 га землі. Говорить, що окремі сорти на 6-7 рік дають до 40 кг горіхів екстра-класу з кожного дерева. Але будувати бізнес на розсадництві новачкам не радить. У нього до виходу на мінімальний прибуток пішло 5 років.

До слова, нині вартість закладки гектар горіхового саду в Україні з урахуванням витрат на підготовку ґрунту, зрошення та підживлення обходиться на рівні $3200. Однак цьогоріч діє державна програма компенсації 80% вартості саджанців вітчизняного виробництва, тому цю інвестиції можна значно зменшити.

Нагадаємо, за перше півріччя Мінагрополітики компенсувало горіховодам вартість саджанців, висаджених на 702 га. Це становить майже 28,2 тыс. грн за кожен гектар.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.