Липень видався вкрай напруженим місяцем на ринку зернових культур. Розпал збиральної кампанії в Північній півкулі цьогоріч не тільки не чинив тиск на ціни пшениці та ячменю, а, навпаки, супроводжувався стрімким зростанням вартості цих зернових.

Справа в тому, що чим далі просувається збиральна кампанія, тим нижчими стають оцінки виробництва, перш за все, в Європі та Чорноморському регіоні.

Так, європейський континент, а точніше його північно-західна частина, в цьому році суттєво постраждав від посухи, а це дуже негативно позначилося на врожайності озимих зернових. В результаті оцінка виробництва пшениці в ЄС вже знаходиться нижче 140 млн т, тоді як торік було зібрано понад 150 млн т зернової.

Весняна посуха також негативно вплинула і на врожай пшениці в Росії та Україні. Вже на початку липня оператори ринку озвучували більш низькі оцінки виробництва порівняно з минулим роком.

Однак, коли всі вже були переконані, що з майбутнім врожаєм все зрозуміло, в самому розпалі збиральної кампанії Україну накрили потужні дощі. Останні регулярно заливали майже всю країну впродовж кількох тижнів, в результаті чого пшениця та ячмінь, які лишилися незібраними в полях (а в центрально-західній частині України це фактично половина всіх посівних площ), зазнали дуже негативного впливу, що позначилося, перш за все, на їхній якості.

Схожа ситуація з дощами під час збиральної кампанії спостерігалася і в сусідніх Болгарії та Румунії, де очікується суттєве зниження долі продовольчої пшениці. А в останню декаду липня дощі накрили і центральні регіони Росії, де саме розпочався збір врожаю.

По той бік Атлантики також не все спокійно. Високі рейтинги посівів ярої пшениці в США, як виявилося, зовсім не є гарантією того, що врожайність зернової буде рекордною. Так, згідно з даними минулотижневого кроп-туру по основних штатах виробниках пшениці, її врожайність цьогоріч має перевищити торішній рівнень, але буде нижчою за середні п’ятирічні показники. В результаті оцінка виробництва, озвучена USDA, може виявитися завищеною на 2 млн т.

кінцеві запаси пшениці в 8 основних країнах будуть найнижчими, починаючи з 2007/08 МР

Паралельно в Австралії продовжує розвиватися посуха, знижуючи перспективи майбутнього врожаю і ще більше посилюючи напругу світового балансу пшениці в поточній кампанії.

Таким чином, наразі очікується, що кінцеві запаси зернової в 8 основних країнах експортерах на кінець сезону складуть 50 млн т, що є найнижчим рівнем з 2007/08 МР.

І не виключеним є подальший перегляд цієї цифри в бік зниження. Разом із перспективами скорочення пропозиції якісного зерна це формує чіткий бичачий
тренд на ринках пшениці і ячменю, який має домінувати протягом всього сезону.

не виключеним є зниження українського врожаю нижче прогнозованих сьогодні 24-24,5 млн т для пшениці та 7 млн т для ячменю

Уже зараз ціни на пшеницю як на біржі Euronext, так і на фізичних ринках показують свої максимуми за останні кілька сезонів. Так, ціна грудневого ф’ючерсу на європейській біржі перетнула позначку в 200 €/т, тоді як ціни української продовольчої пшениці та ячменю на умовах CPT-порт вже перевищують 200 $/т. При цьому розрив в цінах між продовольчою та фуражною зерновою в Україні за місяць виріс більш ніж на 10 $/т, сигналізуючи про високу ймовірність суттєвого скорочення долі продовольчої пшениці в загальному виробництві через дощі під час збору врожаю.

Зараз погода в Україні поступово стабілізується, що має дозволити фермерам в центрі та на заході прискорити темпи збиральної кампанії. Однак, враховуючи негативний вплив, який дощі вже заподіяли посівам пшениці та ячменю, не виключеним є зниження українського врожаю нижче прогнозованих сьогодні 24-24,5 млн т для пшениці та 7 млн т для ячменю.

З іншого боку, вологі погодні умови та помірні температури, які ми спостерігали в Україні в липні, були вкрай сприятливими для посівів кукурудзи, які раніше страждали від нестачі вологи. Таким чином, прогнозований USDA український врожай зернової на рівні 30 млн т, який ще в червні здавався малореалістичним, сьогодні виглядає цілком досяжним.

Однак, незважаючи на гарні перспективи виробництва, ціни на кукурудзу в Україні демонструють зростання за підтримки суміжних ринків пшениці та ячменю, а також на тлі помірного відновлення цін на Чиказькій біржі. Так, форвардні ціни на новий врожай впевнено наближаються до позначки 180 $/т на умовах CPT-порт.

Щодо світового ринку, то він продовжує фокусуватися на перспективах американського виробництва. В липні спостерігалися високі температури і посилення посухи в Кукурудзяному поясі США, що призвело до погіршення рейтингів посівів і викликало занепокоєння учасників ринку стосовно майбутнього врожаю.

Однак під кінець місяця погодні умови в зоні вирощування американської зернової пом’якшилися на тлі дощів та зниження температури, що дещо заспокоїло
операторів.

В свою чергу, посіви кукурудзи в Європі наразі страждають від сильної спеки та відсутності дощів, що за підтримки стрімкого зростання цін на пшеницю, забезпечує більш позитивну динаміку цін кукурудзу на біржі Euronext у порівнянні з Чиказькою біржою.

В найближчій перспективі суттєвий вплив на ринок може справити щомісячний звіт USDA, який буде опубліковано 10 серпня. Так, в цьому звіті американський Мінсільгосп може переглянути оцінку врожайності зернової в США, яка наразі лишається на трендовому рівні.

21687191_10214711323481781_3709356495910362450_o-300x300 Вікторія Блажко, консультант Agritel

За матеріалами AgroFM