Найбільше насіння українські аграрії імпортують із Франції. До таких висновків прийшли в Інституті аграрної економіки.

За розрахунками Олександра Захарчука, завідувача відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення, за січень-квітень 2018 року 16,3% насіннєвого матеріалу було закуплено саме з цієї країни. В грошовому вираженні імпорт перевищив $57 млн.

Фахівець додає, що за обсягами експорту насіння Франція займає перше місце в світі, випереджаючи навіть США та Нідерланди. Більше половини своєї продукції вона збуває в країни Європейського союзу, Північну Африку, а також Україну.

Щороку Франція заробляє на експорті насіння €1,5 млрд прибутку. Під насінництво там відведено 400 тис. га, а всього вирощується 60 видів сільгоспкультур.

Посприяли насіннєвому буму в країні сприятливий клімат, досконалі механізми контролю та підтримки галузі, вважає Захарчук. А також – дієвість системи зборів. Роялті та селекційні збори за використання насіння кожного сорт сплачують не лише насіннєві компанії-виробники, а всі учасники ланцюга вирощування – як товарного зерна, так і для власних потреб.

Натомість в Україні механізм роялті досі не працює. Селекціонери зазвичай нічого не отримають, бо ніхто досі не порахує, скільки їм платити.

Про високий рівень розвитку насінництва у Франції розповідає і Ніколя Перен, радник Посольства Франції в Україні. «Франція — чемпіон світу в селекції польових культур», – зазначив він днями в інтервью виданню propozitsiya. Серед найбільш поширених гідридів та сортів французького виробництва він назвав Limagrain, RAGT(зернові), Florimon Depre (цукрові буряки), Euralis та Maïsadour (соняшник, ріпак та кукурудза).

Проте Франція не є безумовним лідером в поставках насіння на український ринок в розрізі культур. Наприклад, найбільше насіння кукурудзи Україна купує в Румунії та Угорщині. Насіння соняшнику – в Туреччині, Франція ж займає лише третє місце.