Pic 2
Фото: claas.it

Впроваджувати точне землеробство доцільно лише тоді, коли аграрій впевнений, що оброблятиме орендовану землю ще як мінімум 5 років. У такому разі проект встигне окупитися. Таку думку у своєму блозі на сайті «АгроІнсайдер» висловив Вадим Остапенко, консультант компанії SmartFarming.

За його словами, точне землеробство — це комплекс заходів, що дають змогу господарству отримати може й не найвищу, проте економічно обґрунтовану врожайність. Починати його запровадження потрібно з аналізу господарства, наявної техніки та кадрів. В залежності від кожного з цих пунктів буде розраховуватися і вартість запровадження точного землеробства у конкретному господарстві.

Впровадити систему точного землеробства за один сезон – важко, тому її застосовують на окремих полях, а потім масштабують на усі поля підприємства. Зазвичай результат видно наприкінці сезону. Остапенко говорить, що прибавка урожайності на 3-4% уже є показовою.

При цьому він зауважує, що точне землеробство дозволяє економити на кожному з етапів агровиробництва. Завдяки правильному руху техніки, наприклад, економія палива складе 5–10%. Проте ефект від деяких інших чинників не такий очевидний і буде помітним лише через деякий час. До них відноситься і встановлення метеостанції, за рахунок якої внесення добрива чи хімічні обробки будуть здійснюватися у найоптимальніший час.

Перевірити результати запровадження точного землеробства можна за допомогою картування врожайності поля, стверджує експерт. За допомогою спеціальної системи, що встановлюється на комбайн, збираються дані по урожайності на окремих ділянках і можна прослідкувати результати, на базі яких надалі коригувати польові роботи.

Остапенко стверджує, що усе більше аграріїв розуміють переваги точного землеробства і тому вона набуває всі більшої популярності в Україні. Проте його поширення є неоднорідним і якісь його елементи більш популярні за інші. До прикладу, автоматичне водіння техніки в Україні застосовується на 3–4 млн га землі, а от повний цикл точного землеробства впроваджений лише на 100 тис. га. І хоча це дуже мало, використання точного землеробства постійно розширюється.